SMS a e-mailové podvody se v Česku rozmáhají čím dál rychleji. Své o tom ví i pan Jakub z Ostravy.
Podvodné SMS zprávy se rozmohly natolik, že policie řeší téměř denně případy, kdy nic netušící občany okrádají anonymní zloději. Většina z nich přitom funguje na totožném principu – přijde vám text od neznámého čísla, které se vydává za Českou poštu a snaží se vás přesvědčit, že jste si objednali balíček, jehož přeprava je nyní pozastavena. Abyste jej mohli získat, musíte kliknout na odkaz, jenž po vás ve většině případů bude chtít zaplatit malou částku a vypsat citlivé údaje. Na podobný tzv. phishingový útok nedávno naletěl i pan Jakub P. z Ostravy.
Jedna zpráva vás může obrat o tisíce korun
Krádeže tohoto typu se v Česku začaly čím dál více objevovat a jak DáskémuDeníku prozradil pan Jakub, zprávy vypadají velmi důvěryhodně. Phishingový útok je podle webu Eset velmi sofistikovaná záležitost, během které přijde dotyčnému na telefonní číslo zpráva (nejčastěji od České pošty), většinou napsaná gramaticky správně a vyvolávající dojem, že jeho balík se při doručování zdržel. Číslo však nemá téměř nikdy českou předvolbu a často odkazuje na webovou stránku s koncovkou .com – tu však Česká pošta nikdy nepoužívá.
„Podobná SMS zpráva, co jste mi teď popsali, tak mi přišla pár týdnů zpátky. S nikým jsem to radši neřešil, přijdu si totiž trochu trapně, že jsem se takhle nechal nachytat. Obrali mě o něco málo přes 20 tisíc korun. Peníze mi z účtu zmizely chvilku po tom, co jsem vyplnil údaje od své platební karty. Cílem podvodníků je tedy vždy to, aby příjemce kliknul na odkaz a ve zprávě a následně vypsal citlivé údaje. Někdy prý mohou požadovat i hesla k internetovému bankovnictví,“ uvedl poškozený.
Levný balíček a důvěřivý odkaz
Pan Jakub nás také informoval o tom, co přibližně v SMS zprávě stálo: „Samozřejmě tam byl ten odkaz, ale jinak ten text nebyl ničím zvláštní, působilo to důvěryhodně. Navíc jsem zrovna zásilku čekal. A v té zprávě stálo, že se mi ztratil balík a mám zaplatit něco jako 12 Kč. To mi přišlo tak málo, že jsem nechtěl riskovat ztrátu objednaných věcí.“ Původní balíček sice přišel, jenže z účtu se mezitím ztratily všechny naspořené peníze, na které si musel dlouhé měsíce vydělávat.
Své o tom ví také paní Ludmila K. z Pardubic, které naopak psalo podvodné telefonní číslo s tím, že jí má přijít balíček, ale aby byl předán, měla zaplatit malou částku poštovného. „Říkala jsem si, že tak malou částku nemám problém zaplatit. Pravdou však je, že jsem si nic neobjednávala, a tak mě to trochu překvapilo. Když jsem otevřela odkaz ve zprávě, všimla jsem si, že musím zadat údaje od své platební karty. To se mi nelíbilo, a tak jsem raději kontaktovala svého syna, který mi řekl, že jde o podvod,“ uvedla pro DámskýDeník.
Před krádežemi varuje i policie
Dle oficiálního webu Policie České republiky je dlouhodobě evidován stálý nárůst trestné činnosti v oblasti kyberprostoru – dokonce tento druh kriminality tvoří v současné době až 10,2 % celkové registrované kriminality a útoky podvodníků meziročně stoupají až o 95 %. Varování přichází zejména před phishingem, který strážníci řeší téměř každý den a neustále se ozývají nové oběti (zpravidla všech věkových kategorií). Pokud vám tedy přijde podobná zpráva, odkaz nikdy neotevírejte a raději ji rovnou smažte ze svého telefonu.