Od pojištovny VZP jí přišla SMS zpráva, postupovala podle instrukcí a narazila. Šlo o podvodnou zprávu

Přes Česko se na podzim přehnaly krátce po sobě dvě vlny falešných textovek, které předstíraly, že zdravotní pojišťovna adresátům vyplatí pojistku nebo vrátí přeplatek.

i Zdroj fotografie: Pojištovna VZP ČR
                   

Kybernetičtí podvodníci vymýšlejí stále sofistikovanější triky, jak snadno připravit své oběti o úspory. Rozeznat, zda SMS nebo e-mail, který jste obdrželi, je pravý, nebo podvodný, je díky tomu čím dál obtížnější. V listopadu už podruhé v krátké době zaplavily mobilní telefony Čechů podvodné SMS, které se tvářily, že jsou od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Nachytala se na ně i čtenářka DámskéhoDeníku Eva S. a pořádně si zavařila. „Mohla jsme přijít o všechny peníze,“ říká.

Klikla na odkaz v podvodné SMS

Podle varování, které VZP zveřejnila na svém webu, podvodníci rozeslali tisíce takových textovek. V nich adresátům slibovali, že jim vyplatí přeplatek nebo pojistku. V SMS byl také odkaz na falešnou webovou adresu, kde se měla údajná transakce provést. Tam lidé byli vyzváni k vyplnění údajů. „Myslela jsem si, že mě kontaktovala pojišťovna. Nenapadlo mě, že by mohlo jít o podvod, tak jsem údaje začala vyplňovat,“ vysvětluje Eva S., která se obrátila na naši redakci.

První vlna falešných SMS předstírajících, že jsou od VZP, zaplavila Česko na konci října, druhá v listopadu. „Zaznamenali jsme obdobné texty rozeslané z různých telefonních čísel, riziko klientům hrozí po vyplnění údajů na fiktivním odkazu, proto je důrazně varujeme před tím, aby na takové zprávy reagovali či se řídili pokyny v nich uvedenými,“ radí na bezpečnostní ředitel pojišťovny Jan Svoboda. Zdůraznil, že webová adresa uvedená v SMS https://vzp-portal.online/ je falešná.

Falešné weby jsou k nerozeznání od pravých

Přestože se kyberšmejdi zdokonalují, princip triku je stejný. Lidé, kteří otevřou odkaz v podezřelé SMS, se dostanou na falešnou webovou stránku téměř nerozeznatelnou od oficiální. Podvodníci z nich vylákají přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a úspory jsou fuč. Čtenářka DámskéhoDeníku o ně nepřišla jen shodou náhod. Nechtěla transakci řešit na malém displeji telefonu, ale až v práci na počítači. Tam ji ale naštěstí zarazila obezřetná kolegyně. Podobně jako žena, která pomohla se šmejdy seniorce, o níž jsme psali na DámskémDeníku.

Podvodná SMS předstírající, že je od VZP iZdroj fotografie: VZP

Jisté podezření ale měla už předtím. „Uvědomila jsem si, že je nesmysl, aby mi pojišťovna něco takovým způsobem vyplácela. Nechápu, kde by se nějaký přeplatek vzal. Neměla jsem ani úraz, nežádala o proplacení zubního ošetření nebo něco podobného. Když jsem o tom řekla kolegyni, hned začala mluvit o podvodu,“ uvedla paní Eva. Přestože vyplňování údajů na falešném webu vzdala, pro jistotu ještě zavolala do VZP a spojila se i s bankou, v níž má účet.

Instituce nežádají informace v textovkách

Podvodný web, na který odkazovala textovka od domnělé VZP, je v tuto chvíli už nedostupný. Zdravotní pojišťovna varuje, aby lidé neotvírali odkazy, které vedou mimo oficiální stránky www.vzp.cz. „Pokud si klient nebude jist, zda mu přišla informace od VZP, nebo falešná zpráva od podvodníků, může si pravost ověřit na infolince 952 222 222,“ cituje mluvčí pojišťovny Viktorii Plívovou server Měšec. Jasným vodítkem může být také to, že zprávy skutečně rozesílané VZP mají ve jménu odesílatele VZP CR nebo EKK.

Podvodné SMS pod hlavičkou veřejných institucí, které slouží k vylákání údajů k bankovnímu účtu, nejsou podle policie neobvyklé. Objevily se už falešné zprávy od VZP, České správy sociálního zabezpečení nebo třeba České pošty. „Neklikejte na přiložené odkazy a nevyplňujte citlivé bankovní informace. Buďte obezřetní. Žádná instituce v České republice po vás nikdy nebude chtít osobní informace prostřednictvím SMS zprávy,“ vysvětluje na webu mluvčí jihočeské policie Věra Mžiková.

Jaké zkušenosti máte s podobnými SMS?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články