Šimpanz byl vážně nemocný a odmítal jíst. Když uviděl svého bývalého chovatele, vrátila se mu chuť do života. Záběry setkání chytí u srdce

O šimpanzích je známo, že se dožívají vysokého věku. Také se ví, že jsou opravdu velice inteligentní a mají dobrou paměť. Když tento šimpanz uviděl starého přítele, doslova ožil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šimpanzi patří mezi opice, které si jsou s člověkem nejpodobnější. Mají společných asi 98 % genů. Je o nich známo, že si vyrábí nástroje, které potom také používají. Na světě je přibližně 170 000 – 300 000 jedinců. V přírodě se běžně dožívají až 40 let, ale jakmile jsou v lidské péči, mohou se dožít až 60 let. Samička jménem Mama byla už velice stará a odmítala jídlo. Vše se ale změnilo, když uviděla svého starého přítele.

Zbývalo jí posledních pár dnů života

Šimpanz jménem Mama byl jedním z nejstarších šimpanzů na světě. Bylo jí už úctyhodných 59 let a po celý život byla v holandské zoo, kde trávila i poslední dny svého života. Ti, kteří ji znali, byli jejím chováním opravdu překvapeni. Vždy byla plná života a dívat se na ni byla opravdu radost. Také byla velice přátelská ke každému. V poslední době však na ni nikdo nemohl ani sáhnout, začala být totiž agresivní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odmítala veškeré jídlo

Mama už jen ležela ve svém pelechu a nechtěla se ani zvedat. Bylo na ní vidět, že už jí nezbývá mnoho času. To nejhorší ale bylo, že se nikomu nedařilo přimět ji k jídlu. Zaměstnanci zoo se snažili všemožnými způsoby, zkoušeli jí jídlo dávat v podobě hry, dávali jí její nejoblíbenější pamlsky, ale nic z toho nepomáhalo. Když jí nějaké jídlo dali, další den ho našli netknuté na stejném místě.

Vše změnil příchod jednoho člověka

Nakonec zaměstnance zoo napadlo, že zavolají muži, který se o Mamu staral od roku 1972. Jan van Hooff s návštěvou samozřejmě souhlasil a doufal, že díky němu začne Mama opět jíst. A tak, když jednoho dne přijel, uviděl, že Mama je zmatená a nikoho k sobě do výběhu nepustí. Rozhodl se, že tam vejde on, ale Mama ho ze začátku nepoznala a nechtěla k sobě pustit ani jeho.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Setkání s ním jí vlilo život do žil

Brzy se ale vzpamatovala a její oči se po dlouhé době rozzářily radostí. Je opravdu neuvěřitelné, jaké spojení si dokáže člověk a zvíře vytvořit. Nechala se od něj nakrmit a vypadala opravdu šťastně. Týden po tomto dojemném setkání bohužel zemřela. Na jejich setkání se můžete podívat na tomto videu.

Na jaké zvíře se rádi chodíte dívat do zoo?

Zdroj: Daily Mail

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů