80letý muž v posledním stádiu rakoviny se smíchem bruslí. Pro svět má pravdivé sdělení, které by měl každý znát

V dětství neměl odhodlaný senior velké vlohy pro sportování. Na stará kolena se s o to větší vervou pustil do bruslení i snowboardingu, i když bojuje s vážnou nemocí.

Bruslař na ledě i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Na poznávání nových věcí není nikdy pozdě. Užít si život naplno je totiž možné i v pozdním věku a dokonce i v situaci, kdy vám zdraví vypovídá službu. Své o tom ví osmdesátiletý Richard Epstein, kterému byla diagnostikována rakovina prostaty ve čtvrtém stádiu. Navíc už roky bojuje s chronickou lymfocytární leukémií. Nic ale nevzdává a namísto toho si našel nové koníčky, které mu dělají velkou radost.

Nikdy není pozdě naučit se nové věci

Senior, který je renomovaným výzkumným fyzikem, nebyl prý v dětství žádným velkým sportovcem. „Byl jsem hrozný, nedokázal jsem ani rovně hodit míček,“ svěřil se serveru TheGuardian. Na stará kolena si ale všechno vynahrazuje a nenechává se ničím odradit. „Jsem aktivní člověk, ale jeden z nejhorších sportovců na světě. Nikdy ale není pozdě naučit se něco nového,“ dodal stařík, který nově propadl bruslení.

smutná seniorka

Osamělost může být pro seniory smrtelná. Hlavním protijedem jsou zážitky s rodinou a přáteli

Když se poprvé vydal na kluziště nedaleko svého domu v Santa Fe v Novém Mexiku, neměl ani brusle. Zdarma mu věnovali opotřebovaný pár, který tam někdo nechal. Dělám činnosti mimo svou komfortní zónu a dějí se dobré věci,“ říká senior. Od té doby si chodí zabruslit třikrát týdně. „Vždy mám trochu obavy, že třeba zakopnu, ale musím se přes to přenést. Pak se totiž dostaví skvělý pocit, že jsem něco dokázal a jsem na sebe trochu hrdý,“ dodal.

Nemocný senior žije okamžikem

Když jeho nejstarší dcera Rebekah Bastianová zveřejnila na sociálních sítích video, na kterém její otec bruslí s poznámkou, že má rakovinu prostaty, okamžitě se stalo hitem internetu. Viděly ho miliony lidí, což seniora zaskočilo. „Vždyť jsem jenom starý chlap, co se točí v kruzích,“ překvapeně poznamenal. Srovnal se prý už i s tím, že občas při své krasojízdě upadne, a nosí na kluzišti chrániče.

Odvaha zkoušet nové věci seniorovi, který se potýká s vážnou nemocí, rozhodně nechybí. Vyzkoušel už také i snowboarding, lezení po skalách a inline bruslení. Vždycky má v hlavě nápad, jak se naučit něco nového, a prostě to udělá. Je to přesně ten typ člověka, který žije okamžikem a rád se učí. Vždycky si jde za svým a nebojí se žádných překážek, které se objeví. Za to ho velmi obdivuji,“ cituje hrdou dceru Epsteina server Mirror.

Co říkáte na odhodlání nemocného seniora?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články