Eva je samoživitelka a udělala maximum, aby své dcerce mohla k Vánocům koupit aspoň maličkost. Pak někdo zaklepal na dveře

Spousta rodin si nemůže dovolit ani na Štědrý den rozhazovat. Jedenáctiletá dívka nesla těžce, že je maminka utrápená, protože jí pod stromeček koupila jen lak na nehty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vánoční svátky jsou spojené se štědrostí a hojností. Některé rodiny si však nemohou dovolit hýřit. Sotva vyjdou s tím málem, co mají. O tom, že by na Štědrý den byla pod stromečkem hromada dárků, si mohou nechat jen zdát. Jedenáctiletá Eva žila s matkou a dvěma malými sestrami. Když se blížily Vánoce, maminka se jí omlouvala, že pod stromkem najde jen lak na nehty. Přála si ho, ale doufala ve více dárků.

Někdo zaklepal na dveře

Jenže samoživitelka se třemi dětmi byla ráda, že měla na jídlo a nájem. Musela hodně spořit, aby dcerám udělala alespoň  trochu hezké svátky. Eva už dávno na Ježíška nevěřila a chápala, proč jí maminka dává jen lak na nehty. „Nic mi nekupuj, jestli ti zbyly peníze, kup něco sestřičkám,“ řekla jí. V koutku duše si přála mít štědré Vánoce, jako mají ostatní lidé.

Na Štědrý den pod stromečkem opravdu našla jen lak na nehty. Tiše seděla, stěží zdržovala slzy a dívala se na sestřičky, jak si rozbalují skromné dárky. Evu ubíjelo dívat se na maminku, která se sice snažila usmívat, ale bylo na ní vidět, jak je smutná, že dcery zklamala. Pak se ale stalo něco zvláštního. Na dveře bytu někdo ve štědrovečerní podvečer zaklepal.

Stromeček měl větve plné peněz

Dcery se tázavě podívaly na matku a společně šly otevřít. Za dveřmi ale nikdo nebyl. Na prahu stála maketa vánočního stromečku a na každé větvi byly stuhou připevněné bankovky. Matka se rozhlédla, ale neviděla štědrého dárce. Odnesly si stromeček do kuchyně jako svátost. Dcery začaly rozvazovat mašličky a počítat peníze. Vypadlo to, jako kdyby jich tam bylo milion. Maminka na ně koukala a plakala. Chudá rodina se najednou cítila bohatá, požehnaná a milovaná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Uplynulo několik let a Evy maminka se provdala za laskavého muže, který miloval i její děti. Rodina žila spokojeně a nestrádala. Znovu se přiblížily vánoční svátky. „Děti uděláme si Vánoce trochu jinak. Dáme dárky rodině, která je potřebuje,“ řekl nevlastní otec, ale háček je v tom, že nikdo z dětí nic nedostane. Evě se před očima promítly Vánoce, kdy dostala lak na nehty, a maminky provinilý pohled. Okamžitě s návrhem otčíma souhlasila.

Rodina neměla ani televizi

Před Vánoci náhodně Eva narazila na opravdu chudou rodinu se čtyřmi malými dětmi. Zapovídala se s nimi a nechala se pozvat na čaj. Byla velmi milá a bydlela opravdu skromně v malém bytě, neměla ani televizi. V domácnosti nebyly mísy s ovocem nebo cukrovím. Když se Eva vydala domů, po tvářích jí stékaly slzy. Byla rozhodnutá, že právě této rodině musí o Vánocích pomoci. Stejně jako kdysi někdo potěšil tu její.

iZdroj fotografie: Pexels

Na Štědrý den vyrovnali všechny vyzdobené dárky u dveří, pak je naskládali do auta a vyjeli k bytu rodiny, kterou chtěli obdarovat. Dárky potichu vyskládali před dveře jejich bytu. Bylo to docela snadné, protože bydleli v přízemí. Pak se všichni vrátili k autu, Eva zazvonila a rychle utekla pryč, aby ji neviděli. Schovala se za roh a vykoukla. Když viděla obrovskou radost dětí a jejich dojatou matku, měla neuvěřitelně krásný pocit. Na to, že sama nedostane žádný dárek, ani nepomyslela.

Co říkáte na úžasný čin anonymních dárců?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů