„Nedokážu vyměňovat pleny své vlastní matce. Je to pro mě příliš ponižující a nepříjemné“

Čtenářka Kamila se redakci svěřila se svými zkušenostmi ohledně péče o svou nemohoucí matku. Setkala se s nepochopením rodiny a okolí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vztahy mezi dětmi a rodiči se v průběhu života přirozeně mění. Na tom není nic zvláštního. Avšak tento koloběh může v desítkách let zcela vyměnit roli rodiče a jeho potomka. A to ve všech životních potřebách a povinnostech. Svou zkušenost nám do redakce poslala na začátku dubna paní Kamila Fusková z Brna. Se svou maminkou teď zažívá těžké období.

Vlažný vztah

Paní Kamila je celý život jediným dítětem své matky. Věděla, že jednou bude muset sama čelit jejímu stáří a určitému pečovatelství. Avšak teď, když na to došlo, připadá si, že jako dcera selhala. Po smrti čtenářčina otce bylo ještě několik let vše naprosto v pořádku. Matka byla samostatná, paní Kamila s ní pouze jezdila například na nákupy nebo na hřbitov s květinami.

Později se však situace rapidně zhoršila. Matka paní Kamily byla vždy elegantní ženou. Stala se uznávanou právničkou a zdálo se, že jí celý svět leží u nohou. Možná proto neměla na dceru tolik času, což mělo za následek vlažný vztah mezi nimi. Najednou z ní však byla žena, která se nedokázala sama ani osprchovat. Nedalo se nic dělat, paní Kamila se musela do péče o matku pustit sama.

Sociální pracovnice

Bylo to však těžší, než zpočátku čekala. Kromě sprchování nastal problém také s úklidem a vyměšováním. Maminka musela začít používat pleny pro dospělé. To byl pro paní Kamilu asi poslední hřebíček do rakve se samostatnou péčí. Proto nejprve pouze najala sociální pracovnici, která jí chodila pomáhat k matce domů. Později však přistoupila k razantnějšímu rozhodnutí.

Dcera s matkou na lavičce iZdroj fotografie: Depositphotos

Maminku umístila do specializovaného zařízení, kam ji chodí pravidelně navštěvovat. S financemi si v tomto ohledu nemusí dělat starosti, matka totiž zůstala velmi dobře zaopatřená. Paní Kamila se však setkala s nepochopením ze strany svého okolí. Slyšela nejednu pomluvu o tom, že je sobecká a neschopná. A také to, že jako dcera naprosto zklamala. Sama je z toho nejistá a neví, co dělat dál.

Jak byste na jejím místě jednali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům
Události247.cz
Události247.cz
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
5 způsobů, jak se zbavit břišního tuku: Od cvičení až po úpravu jídelníčku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla