Matka 5 dětí je naštvaná na stát: „Je skoro nemožné nás uživit. Měli bychom dostávat mnohem víc peněz,“ říká

Pro rodinný rozpočet znamenal neplánovaný příchod více dětí najednou zásadní problém. Výdaje spojené s péčí o tolik potomků jsou obrovské a stát moc nepomáhá.

Čtyři miminka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Narození potomka je pro rodiče úžasná událost, přestože si ji třeba plánovali jinak. Podobně jako mladý pár, který byl při prvním ultrazvukovém vyšetření v těhotenství šokovaný tím, co se dozvěděl. Lékař jim totiž řekl, že namísto jednoho dítěte, které si plánovali, budou mít hned čtyři. Manželé měli dost času se na novou situaci připravit, ale přesto pociťují rozčarování. Nejenže jsou z péče o tolik dětí hodně unavení, ale stěžují si také na stát, že jim nepomáhá.

Obyčejná procházka je náročná akce

Radostný okamžik, který převrátil rodině život vzhůru nohama, se odehrál začátkem ledna. Na manžele Oksanu a Tomasze Lampowské, kteří žijí v polském městečku Siekierki Wielkie, se usmálo štěstí v podobě čtyřčat Hanny, Laury, Lilianny a Sofie. Zdravé holčičky se narodily ve 32. týdnu těhotenství a brzy jim budou čtyři měsíce. Podle serveru Parenting jsou jejich rodiče šťastní, ale také dost vyčerpaní. Vyjma miminek mají na starost i pětiletého syna Tymka.

Žena porodila ve věku 65 let zdravá čtyřčata. Do té doby porodila již dalších 13 dětí

Zvládat početnou domácnost je velmi složité. Zdánlivé banality, jako třeba obyčejná procházka, jsou logisticky hodně náročné. Jen samotná příprava prý trvá dvě hodiny. „Cítíme se neuvěřitelně hrdí, když se nám daří zvládnout poměrně složité aktivity vlastními silami. Nedávno jsme byli na procházce k Citadele v Poznani a jít ven s pěti dětmi je docela výzva. Musíte hlídat Tymka, který jel na kole, a k tomu tlačíte dva dvojité kočárky,“ popsal otec dětí webu InfoKostrzyn.

Příjem rodiny na tolik dětí nestačí

Samostatnou kapitolou je rodinný rozpočet. Početná rodina má problémy s tím, aby se uživila. Sice jí pomohla místní radnice a známí, kteří Lampowským darovali autosedačky, postýlky, kočárky, oblečení a další potřeby pro péči o miminka. Mladí rodiče si ale stěžují na stát. „Jsme sedmičlenná rodina. Náš příjem byl v rozmezí, které nám umožňovalo žít s jedním dítětem, a byli jsme připraveni na druhé. Teď máme pět dětí a naše příjmy se nezměnily,“ stěžuje si otec webu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Oksana (@naszscenariuszijuz)

Státní programy a daňové výjimky podle Lampowských nestačí. Rodina, jako je ta jejich, by měla dostávat víc peněz. Nečekaný příchod tolika dětí na svět znamená obrovské neplánované výdaje. Spotřebujeme jeden balík plenek denně, jeden balík mléka denně, o lécích nemluvě. Děvčátka také musí kvůli tomu, že jsou nedonošená, dostávat různé příkrmy,“ dodala matka pěti dětí. Až bude v budoucnu početná rodina potřebovat nové auto, zřejmě bude muset uspořádat sbírku.

Co říkáte na příběh početné rodiny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články