Žena porodila ve věku 65 let zdravá čtyřčata. Do té doby porodila již dalších 13 dětí

Každý z nás má určitou představu o věku, v němž je pro ženu přirozené, aby měla děti. Jak je však patrné z ojedinělého příběhu 65leté ženy z Německa, mateřství nelze vždy svázat věkovou hranicí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento příběh je příběhem německé pedagožky, učitelky základní školy jménem Annegret, která do věku 60 let postupně porodila a vychovala 13 dětí. Děti neměla s jedním mužem, ale postupně s pěti, přičemž další děti již přišly na svět díky anonymnímu dárci spermatu. Pozoruhodné rovněž je, že Annegret většinu svého života prožila jako samoživitelka.

Když její nemladší, devítiletá dcerka zatoužila po mladším sourozenci, rozhodla se podstoupit umělé oplodnění, které bylo úspěšné a ve svých 65 letech porodila zdravá čtyřčata, tři chlapečky a jednu holčičku. Děti sice přišly na svět předčasně, ale v pořádku a jak se vyjádřili lékaři, i porod proběhl kupodivu bez jakýchkoliv komplikací. Byla sice zvolena rychlá a účinná metoda císařského řezu, lékaři se však obávali hlavně prudkého zvýšení krevního tlaku, které někdy komplikuje poporodní stav. Neuvěřitelné je, že v době porodu měla Annegret již sedm vnoučat. Čtyřčata sice musela být umístěna do inkubátoru na dětské jednotce intenzivní péče, šlo ale v podstatě jen o standardní postup.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Atypické těhotenství

Když Annegret, samozřejmě po všech potřebných vyšetřeních a konzultacích s lékaři, podstoupila umělé oplodnění, doufala, že navzdory poměrně malé šanci uspěje a bude mít ještě jedno dítě. Skutečností je, že někteří odborníci měli pochybnosti o její schopnosti otěhotnět a donosit dítě, ale nakonec se ukázalo, že to možné je. Když jí lékaři řekli, že se v jejím těle začala vyvíjet čtyři embrya, byla nejprve v šoku, ale jak později přiznala, ani na okamžik neuvažovala o tom, že by si je nechtěla všechna nechat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jde o názory okolí, Annegret je dávno přestala řešit a žije jen podle svého. Na mediální zájem je zvyklá, protože když porodila své třinácté dítě, bylo jí už 55 let, což v Německu také není nijak obvyklé. Kritika se však ozývala i ze strany některých renomovaných lékařů, kteří zdůrazňovali především rizika těhotenství v tak vysokém věku, a to zejména u těhotenství vícečetného.

Jejich cílem bylo zejména zabránit tomu, aby se z Annegret stal vzor hodný následování. Jeden z nich označil dokonce její těhotenství za nebezpečný experiment a upozornil na skutečnost, že taková zátěž mohla mít negativní dopad zejména na její kardiovaskulární systém.

Inspirativní maminka

Po úspěšném porodu se Annegret stala dosud nejstarší matkou čtyřčat na světě, sama ale o sobě nijak neuvažuje jako o rekordmance. Je si vědoma toho, že je v dobré psychické a fyzické kondici, která jí umožňuje zvládat mateřství bez problémů i ve vyšším věku, jakkoliv je to netypické.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je za všechny své děti velice vděčná a doufá, že její příklad povzbudí páry, které se například delší dobu neúspěšně pokoušejí o děti, protože je to nakonec příroda, která umí dělat opravdové zázraky, a to bez ohledu na lidské tabulky.

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články