Paní Alena (71) přišla na to, jak po telefonu odhalit podvodníky, a nepřijít tak o peníze. Stačí říct jednu větu

Obyčejná věta vás může zachránit před podvodem a ztrátou peněz. Stačí ji použít a sami uvidíte, zda vás chtěl někdo napálit.

seniorka i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kvůli moderním technologiím a velkému rozvoji nejen umělé inteligence jsou podvodníci stále vynalézavější a chytřejší. Zaměřují se především na seniory, kteří jsou důvěřiví a o možných podvodech nic netuší. Pomocí mobilního telefonu se nějaký zločinec snažil okrást o peníze i paní Alenu, ta ale díky své opatrnosti a důvtipu nenaletěla. Rozhodla se proto sdílet svůj příběh, aby tak poradila ostatním, jak se nenechat napálit, a nepřijít tak o velké částky peněz.

Psala jí dcera z neznámého čísla

Jednasedmdesátiletá Alena U. žije sama v malém bytě. Má již dospělou dceru a vnučku, díky nimž se snaží alespoň trochu držet krok s moderní dobou. Vlastní notebook, na němž umí napsat a přečíst e-mail a najít si různé informace. Dcera jí také koupila chytrý mobilní telefon, aby mohla s maminkou komunikovat. Seniorka tedy ovládá SMS zprávy, používá internet v mobilu i různé aplikace. Rodina ji také často varuje před různými fígly podvodníků.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.


Muži přišla SMS zpráva od falešné České pošty. Během několika desítek minut přišel o své úspory

seniorka telefonuje iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedávno jí přišla SMS z cizího čísla, v níž jí psala dcera. „Ve zprávě stálo, že si dcera utopila mobil v záchodě, a tak potřebuje poslat peníze na nový, abychom mohly být stále v kontaktu,“ píše v dopise zaslaném do redakce DámskéhoDeníku paní Alena. Dokonce tam bylo připsáno i číslo účtu, na nějž měla žena finance poslat. Seniorka však zachovala chladnou hlavu a nenechala se napálit.

Seniorka se nenechala napálit

„Přišlo mi to divné, a tak jsem zavolala vnučce, abych se jí zeptala na mámin telefon. Ta mi samozřejmě řekla, že její matka má mobil normálně funkční a nic se s ním nestalo,“ popisuje dále čtenářka. Aby se však zcela ujistila, že se jedná o podvod, na dané číslo odepsala SMS zprávu, v níž se dotazovala na příjmení a datum narození své dcery. Samozřejmě jí nepřišla žádná odpověď.

Barbora na internetu zahlédla video se známou osobností a nabídkou investice. Naštěstí včas zjistila, že se jedná o podvod

Ženy s monbilem v parku iZdroj fotografie: Depositphotos

„Jsem ráda, že jsem nenaletěla, velkou zásluhu ale na tom má moje rodina, která mě před tím často varuje. Pokud si tedy nejste v podobných případech jistí, vždy se zeptejte na něco osobního, takto poznáte, zda se skutečně jedná o podvod,“ radí v dopise paní Alena.

Rozhodně je třeba nejen seniory neustále upozorňovat na hrozící nebezpečí, k němuž podvodníci nejčastěji využívají e-maily, SMS či zprávy v různých aplikacích sloužících ke komunikaci. Před takovouto formou podvodu jsme vás na DámskémDeníku již varovali.

Jak reagujete na podobné zprávy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Zobrazit další články