Barbora na internetu zahlédla video se známou osobností a nabídkou investice. Naštěstí včas zjistila, že se jedná o podvod

Rozvoj nejmodernějších technologií je také vodou na mlýn šmejdům, kteří s pomocí triků s umělou inteligencí hravě okradou lidi o veškeré úspory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Internetoví podvodníci používají stále sofistikovanější metody, prostřednictvím kterých tahají z lidí peníze. Neštítí se k tomu využít ani jména a tváře veřejně známých osobností. Přesněji řečeno jejich virtuálních klonů vytvořených umělou inteligencí. Chybělo málo a o své úspory málem přišla devětačtyřicetiletá Barbora D. z Olomouce. „Inflace drtí naše úspory, a tak jsem je chtěla investovat a zhodnotit. Ještěže jsem to neudělala,“ napsala nám do redakce.

Od pravého byl falešný prezident k nerozeznání

Sociální sítě se hemží rádoby výhodnými nabídkami na zaručeně ziskové investice. Na důvěryhodnosti jim dodává fakt, že je propagují známé tváře z politiky, šoubyznysu i podnikatelské sféry. Podvodníci podle iRozhlasu ale jen využívají umění umělé inteligence, která zdárně naklonuje dvojče celebrity. „Jak je možné, že se něco takového může stát? Člověk už nemůže věřit ničemu,“ rozčiluje se paní Barbora.

Na sociální síti zahlédla inzerát s Babišem. Šlo o podvod za pomoci umělé inteligence

Na takzvaný deepfake, což je realisticky zmanipulované video, narazila naše čtenářka na internetu. Prezident Petr Pavel v něm nabádal lidi k astronomickému zhodnocení úspor. „Sliboval, že i z malé investice několika tisíců korun můžeme získat až tři čtvrtě milionu měsíčně na účtu. Stačilo, abych si stáhla speciální aplikaci. Poradila jsem se se synem a ten mě hned zarazil,“ vysvětluje paní Barbora. Investiční aplikaci si do svého mobilu naštěstí nestáhla.

Vylákají z oběti citlivé informace

Ve skutečnosti byl totiž prezident ve videu vytvořený umělou inteligencí. Skvěle propracovaná byla jeho tvář, gesta, pohyby i hlas. Existuje spousta aplikací, které to dovedou a jsou pro podvodníky zlatým dolem. Video s falešným prezidentem, které naštěstí paní Barbora prokoukla, zaznamenalo podle HospodářskýchNovin velmi rychle 400 tisíc zhlédnutí. Z internetu už ale bylo stažené. „Málem jsem přišla o úspory. Jak je něco takového vůbec možné?“ kroutí hlavou naše čtenářka.

umělá inteligence iZdroj fotografie: Freepik

Princip oklamání obětí je pokaždé totožný. Lidé si stáhnou aplikaci, vyplní registrační formulář a podvodníkům dají všanc své osobní údaje i přístup ke kontu. Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům, a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika,“ varuje mluvčí středočeské policie Michaela Richterová.

Co si myslíte o zneužívání umělé inteligence?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články