Na sociální síti zahlédla inzerát s Babišem. Šlo o podvod za pomoci umělé inteligence

Přestože se jí někdejší předseda vlády zdál na videu podivně legrační, o investici, kterou doporučoval, začala přemýšlet. Ve skutečnosti ji ale propagoval jen expremiérův klon.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Internetoví podvodníci na nás útočí ze všech stran. Aby dodali svým nabídkám zázračně vydělávajících investic na důvěryhodnosti, využívají k jejich propagaci veřejně známé osobnosti, které o tom nemají zdání. Přesněji řečeno, využívají jejich virtuální klony. Na jeden takový rozhovor propagující podivnou investiční platformu narazila čtenářka DámskéhoDeníku Vlasta Z. z Českých Budějovic. „Chci všechny varovat před videem s Babišem. Je to podvod,“ napsala nám do redakce.

Z omylu čtenářku vyvedl až syn

Jako lavina se na sociálních sítích totiž šíří video, v němž poslance a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše zpovídá moderátor Lubomír Xaver Veselý. V rozhovoru někdejší premiér mluví o investiční platformě, která prý má být nejdůležitějším objevem pro Českou republiku za poslední roky. Tvrdí také, pro něj tato platforma představuje v tuto chvíli nejlepší způsob, jak získat pasivní příjem. Jenže nic takového Babiš nikdy neřekl.

Realisticky zmanipulované video je takzvaný deepfake. To, co v něm aktéři pronášejí, má ve skutečnosti na svědomí umělá inteligence. „Přišlo mi, že je tam Babiš takový legrační, ale nenapadlo mě, že to vlastně není on. V téhle hrozné době jako každý přemýšlím o investici, aby peníze neztrácely na hodnotě. Myslela jsem si, že to je dobrá nabídka. Ale syn mě vyvedl z omylu,“ říká paní Vlasta. Na DámskýDeník se obrátila proto, aby před podvodnou nabídkou varovala zejména starší lidi, kteří jsou důvěřivější a mají vetší úctu k autoritám.

Že se nestydí takhle lidi okrádat

Rozčílilo ji, že se podvodníci uchylují i k takovým podpásovkám. „Že se nestydí takhle zkoušet lidi okrást. Je to odporné. Ničemu už se nedá věřit,“ zuří naše čtenářka. Na video upozornil i server Demagog, který se právě zaměřuje na ověřování pravdivosti obsahu na sítích. „Při bližším pohledu je vidět, že způsob vyjadřování a mimika Andreje Babiše jsou nepřirozené, video obsahuje mezi projevy obou mužů neobvyklé vizuální předěly a slova v některých částech neodpovídají tomu, jak se pohybují rty,“ uvedl Demagog.

Někdejší premiér ale není jediný, koho si kybernetičtí podvodníci, kteří slibují astronomické zhodnocení investic, vzali na paškál. Neunikl jim ani prezident Petr Pavel, šéf ČEZu Daniel Beneš nebo miliardář Elon Musk. Ani jeden z nich samozřejmě nemá s praktikami šmejdů nic společného. Princip oklamání oběti je pokaždé stejný. Člověk klikne na reklamu, vyplní registrační formulář a pak se mu ozve falešný odborník a vyláká z něj peníze.

Riziko v případě investic je na vás

Policie nabádá, aby lidé byli velmi obezřetní. „Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika. Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte. Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví. Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora,“  radí na webu policie Veronika Hodačová z odboru prevence policejního prezidia.

Co si myslíte o zmanipulovaném videu s Andrejem Babišem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články