Obyčejná věta vás může zachránit před podvodem a ztrátou peněz. Stačí ji použít a sami uvidíte, zda vás chtěl někdo napálit.
Kvůli moderním technologiím a velkému rozvoji nejen umělé inteligence jsou podvodníci stále vynalézavější a chytřejší. Zaměřují se především na seniory, kteří jsou důvěřiví a o možných podvodech nic netuší. Pomocí mobilního telefonu se nějaký zločinec snažil okrást o peníze i paní Alenu, ta ale díky své opatrnosti a důvtipu nenaletěla. Rozhodla se proto sdílet svůj příběh, aby tak poradila ostatním, jak se nenechat napálit, a nepřijít tak o velké částky peněz.
Psala jí dcera z neznámého čísla
Jednasedmdesátiletá Alena U. žije sama v malém bytě. Má již dospělou dceru a vnučku, díky nimž se snaží alespoň trochu držet krok s moderní dobou. Vlastní notebook, na němž umí napsat a přečíst e-mail a najít si různé informace. Dcera jí také koupila chytrý mobilní telefon, aby mohla s maminkou komunikovat. Seniorka tedy ovládá SMS zprávy, používá internet v mobilu i různé aplikace. Rodina ji také často varuje před různými fígly podvodníků.
Nedávno jí přišla SMS z cizího čísla, v níž jí psala dcera. „Ve zprávě stálo, že si dcera utopila mobil v záchodě, a tak potřebuje poslat peníze na nový, abychom mohly být stále v kontaktu,“ píše v dopise zaslaném do redakce DámskéhoDeníku paní Alena. Dokonce tam bylo připsáno i číslo účtu, na nějž měla žena finance poslat. Seniorka však zachovala chladnou hlavu a nenechala se napálit.
Seniorka se nenechala napálit
„Přišlo mi to divné, a tak jsem zavolala vnučce, abych se jí zeptala na mámin telefon. Ta mi samozřejmě řekla, že její matka má mobil normálně funkční a nic se s ním nestalo,“ popisuje dále čtenářka. Aby se však zcela ujistila, že se jedná o podvod, na dané číslo odepsala SMS zprávu, v níž se dotazovala na příjmení a datum narození své dcery. Samozřejmě jí nepřišla žádná odpověď.
„Jsem ráda, že jsem nenaletěla, velkou zásluhu ale na tom má moje rodina, která mě před tím často varuje. Pokud si tedy nejste v podobných případech jistí, vždy se zeptejte na něco osobního, takto poznáte, zda se skutečně jedná o podvod,“ radí v dopise paní Alena.
Rozhodně je třeba nejen seniory neustále upozorňovat na hrozící nebezpečí, k němuž podvodníci nejčastěji využívají e-maily, SMS či zprávy v různých aplikacích sloužících ke komunikaci. Před takovouto formou podvodu jsme vás na DámskémDeníku již varovali.