Prohledejte kabelky a peněženky. Tato vzácná mince má statisícovou hodnotu. Její nalezení vám může změnit život

Lidé mají tendenci přehlížet drobné, protože si toho za ně moc nenakoupí. Jenže některé mince mají mnohem vyšší cenu, než je jejich nominální hodnota.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cenným pokladem nejsou jen sběrateli žádané historické mince a bankovky. Možná vás to překvapí, ale i peníze, které možná máte právě teď u sebe v peněžence, mohou mít několikanásobně vyšší hodnotu, než je jejich nominál. Vzácné jsou například desetikoruny z roku 1993 s malým nápisem . Na DámskémDeníku jsme již informovali, že se jich dostalo do oběhu asi tisíc kusů. Loni se jedna vydražila za rekordních 615 tisíc korun.

Sběratelé prahnou po „zmetcích“

V Česku jsou podle údajů České národní banky v oběhu zhruba 2,8 miliardy kusů bankovek a mincí, jejichž hodnota je přes 707 miliard korun. Narazit mezi nimi na unikát, který se k vám náhodně zakutálel, je reálné. A rozhodně by se to parádně vyplatilo. Vydělat totiž můžete i na dvacetikoruně. Kupující za ni při loňské dražbě zaplatil 117 tisíc korun, píše server TN.cz. Vyvolávací cena přitom byla 23 tisíc korun.

Mince z roku 2023 má obrovskou hodnotu. Každý, kdo ji má ve své peněžence si přijde na velké jmění

Většina mincí, které jsou opravdovým ternem, jsou vlastně nepovedené kusy. Žádané jsou proto, že se jich mezi lidi dostane jen hrstka. Stejně jako právě tato dvacetikoruna, která má na obou stranách vyraženého svatého Václava. Na minci jsou dvě stejné strany, chybí tedy strana se státním znakem. Došlo k chyboražbě. Není možné říct, z kterého roku pochází, protože chybí letopočet. Může být z roku 1993, nebo z roku 2023,“ vysvětlil webu numismatik Jan Jelínek.

Vydělat můžete i na další desetikoruně

Sběratelsky žádaným zbožím je také mileniální desetikoruna. V roce 2000 se vyrobily dvě varianty této mince. Na jedné byl vyobrazený hodinový strojek a na druhé zase katedrála svatého Petra v Brně. Verzi s katedrálou nejspíš máte v peněžence, ale důležitý je rok. V roce 2000 totiž vzniklo jen asi 30 000 kusů. Sběratelé vám za takovou desetikorunu mohou nabídnout i deset tisíc korun.

peněženka iZdroj fotografie: Freepik

Zajímavá je i na první pohled obyčejná desetikoruna z roku 1995. Při bližším prozkoumání vám ale neunikne na rubové straně drobný nápis specimen. Tím podle blogu ČeskáMincovna opatřuje centrální banka mince, které rozesílá bankám napříč světem jako vzorek aktuální tuzemské měny. Vyrazilo se jich jen 125 kusů a nikdy nešly do oběhu. Sběratelé vám za ni dají několik desítek tisíc korun.

Co říkáte na částky, které můžete za mince získat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články