Mince z roku 2023 má obrovskou hodnotu. Každý, kdo ji má ve své peněžence si přijde na velké jmění

Přijít k zajímavým penězům se dá i tak, že si v peněžence prostě jen proberete drobné. Může se totiž stát, že se mezi nimi ukrývá vzácný sběratelský unikát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mincím v peněžence lidé nevěnují příliš pozornosti. Možná proto, že si toho za ně moc nekoupí a používají je čím dál méně. V moderní době, které dominují bezhotovostní platby, se dají využít maximálně tak na zaplacení parkovného v zastaralých automatech nebo při koupi nějaké dobroty na trzích. Jenže v kapsičce na drobné se může ukrývat poklad, jehož hodnota je mnohem vyšší, než částka vyražená na minci.

Mince s vadou je sběratelský hit

Většina mincí není ničím výjimečná. Existují ale kousky, které mají skutečně obrovskou hodnotu. A zdaleka není řeč jen o stovkách let starých numismatických perlách. Na zajímavé peníze byste si mohli přijít, když mezi drobnými narazíte na minci z roku 2023. Mezi sběrateli je o ni velký zájem, protože je v jistém ohledu velmi výjimečná. Má totiž výrobní vadu, která z ní dělá exkluzivní zboží.

A o jakou minci jde? Možná budete velmi překvapení. V peněžence ji totiž mohou mít desetitisíce Čechů, kteří v době obrovského zdražování vyrážejí za levnými nákupy k našim severním sousedům a platí tamní měnou. Jde totiž o polskou minci v hodnotě 5 zlotých, což je v přepočtu asi 29 korun. Podle polského serveru Fakt je tato mince vyražená v roce 2023 v podstatě zmetek, což z ní činí objekt zájmu sběratelů.

Za vzácnou desetikorunu dostanete statisíce

Vzácnou minci poznáte snadno. Na rubové i lícové straně se od ostatních viditelně liší a navíc je o něco lehčí. Podle youtubového kanálu ZakapiorPrl jde v podstatě o to, že vnitřní zlatý kruh na straně s orlem, který běžně vyplňuje celý střed, je zdeformovaný. Na straně s nominální hodnotou dokonce vybíhá zlatá barva přes okraj. Unikátní série vadných mincí je mezi sběrateli ceněná. Prozatím jsou za ni ochotni dát stokrát víc, než je její původní hodnota.

mince v peněžence iZdroj fotografie: Freepik
Vzácná mince v peněžence.

Pokud máte v peněžence polské mince, vyplatí se je prohlédnout. Za zmetkový kus můžete podle webu Fakt totiž dostat 500 zlotých, což jsou v přepočtu necelé tři tisíce korun. Raritní nepodařené mince nejsou výjimkou ani v tuzemsku. Na Dámském Deníku jsme upozorňovali například na desetikorunu z roku 1993 s malým nápisem kč. Do oběhu se dostalo asi tisíc kusů. Hodnota této unikátní mince překonala čtvrt milionu korun a stále stoupá.

Co říkáte na sumy, které sběratelé dají za nepodařené kusy mincí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články