Finance patří mezi nejčastěji diskutovaná témata. Zjistěte, kdo se může označit za „chudého“ a jak si Češi vedou v porovnání s ostatními státy.
Finanční otázky patří mezi velmi často diskutované. Peníze se řeší ve firmách, na kávě či víně s přáteli, s kolegy, ale samozřejmě asi nejčastěji v rodinách. Můžeme si dovolit jet na dovolenou, pořídit si nové matrace, pustit své 2 děti na tábor v létě, postavit si dům?
Pochopení finančního mechanismu
Obecně je v Česku asi problémem poměrně nízká finanční gramotnost, kdy se většina lidí nevyzná v základních pojmech. „Myslím si, že právě finance by se měly řešit už na základní škole, samozřejmě tak, aby to bylo pro dítě pochopitelné. Pak nastává problém, že mladí dospělí jsou zcela ve stresu, když si mají jít vyřídit nějakou drobnost na finanční úřad. Jsou v pasti a vůbec nevědí, jaké jsou souvislosti,“ říká učitelka účetnictví paní Jana S. z Brna.
Jen málokterý rodič to učí i své děti, přesto se ale výjimky najdou, jak i DámskýDeník psal dříve. V České republice funguje velmi stabilní systém sociálních dávek, které mají pomoci každému, kdo je v nouzi. A takových lidí je velká spousta. Nicméně například přijít o zaměstnání může kdokoli a kdykoli, a nemá-li naspořeno, je to právě Úřad práce, který v dané chvíli pomůže. Dávky ale ve velkém čerpají také nízkopříjmové rodiny.
Příjmová chudoba
Často skloňovanou je i příjmová chudoba. Ta vychází z mediánu, tedy prostřední hodnoty příjmů domácností. Kdokoli je pod hranicí 60 %, je dle webu iRozhlas označován za chudého. Je to ale nesmírně relativní pojem, protože nebere v potaz meziregionální rozdíly v příjmech a nákladech na živobytí a bydlení. V rámci Evropské unie jsou pak také velké rozdíly, protože ten, který z tohoto vzorce vychází dobře v České republice, by například v Lucembursku měl výrazně horší životní úroveň. I přesto si ale Češi vedou nadprůměrně.
V porovnání s ostatními zeměmi EU se nejčastěji pohybují v první třetině. Statistiky ukazují, že příjmová chudoba i v České republice stále klesá, meziročně klesla z 9,8 % na 9,5 %, říkají Novinky. Nejvíce ohroženou skupinou jsou mladé rodiny s dětmi, senioři, ti, co pracují na zkrácený úvazek či za minimální mzdu, a nezaměstnaní.