Poslední svědek děsivé tragédie zemřel. Jako malý kluk přihlížel tomu, jak mu vyvraždili rodinu

Mezi oběťmi zvěrstva, které napáchali nacisté během druhé světové války, byli i blízcí zesnulého pamětníka. Nelidské běsnění přežil jen on a jeho bratr.

Úmrtí svíčka a květina i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Česko truchlí. Ve věku 90 let zemřel pamětník tragických událostí druhé světové války Antonín Burdych. Téměř celou jeho rodinu v roce 1942 vyvraždili nacisté za to, že ve své chalupě ukrývala radiotelegrafistu Jiřího Potůčka z operační skupiny Silver A. Přežil jen osmiletý Antonín a jeho bratr Vladimír. Smutnou zprávu zveřejnilo město Červený Kostelec na svém webu.

Přežili jen dva malí synové

Burdych byl posledním žijícím svědkem děsivé tragédie na Končinách u Červeného Kostelce, kde jeho rodina v roce 1942 žila. Bylo mu osm let, když za protektorátu nacisté popravili jeho maminku, tatínka, babičku, dědečka, tetu a strýce jako pomstu za to, že poskytli úkryt parašutistovi Potůčkovi z výsadku Silver A.

🥀 Ve Rtyni v Podkrkonoší proběhlo v pondělí poslední rozloučení s Antonínem Burdychem (90), jehož rodina za protektorátu…

Zveřejnil(a) Ústav pro studium totalitních režimů dne Čtvrtek 21. listopadu 2024

Radiotelegrafista vysílal z Ležáků na Chrudimsku a z Bohdanče na Pardubicku. Později se schoval na Končinách k Burdychovým, připomněl web Novinky. Po vyzrazení jeho úkrytu tam udělalo gestapo zátah 30. června 1942. Potůčkovi se podařilo uprchnout. Rodinu nacisté vyvraždili až na dva malé syny. Ti pak vyrůstali u příbuzných.

„Žila jsem mezi hnijícími mrtvolami,“ říká žena, která přežila holocaust. Její vzpomínky vhání slzy do očí

Svůj příběh vyprávěl ve školách

Zesnulý pamětník pak velkou část svého života zasvětil uchovávání památky na oběti nacistických zvěrstev. Do posledních chvil navštěvoval školy a vyprávěl příběh svých nejbližších. „Jeho autentické vzpomínky malého chlapce patřily k těm nejvíce emotivním. Jak sám říkal, když měla jeho rodina sílu a odvahu ukrývat v období heydrichiády parašutistu, on musí mít sílu o těchto událostech hovořit. V tom byl naprosto výjimečný,“ cituje starostku Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy Helenu Rezkovou Deník.

Ve 102 letech si myslel, že jeho rodina zahynula během holocaustu. Po neočekávaném telefonátu nemohl zastavit pláč

V roce 2018 se Burdych velkou měrou podílel na shromažďování podkladů pro knihu s názvem Nebylo jim souzeno žít autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové, která je věnovaná tragickým osudům obětí z východních Čech, jež byly popraveny za druhé světové války. Poslední očitý svědek tragédie na Končinách zemřel 12. listopadu poklidně obklopen svými blízkými.

Co říkáte tomu, co pamětník zažil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články