Ve 102 letech si myslel, že jeho rodina zahynula během holocaustu. Po neočekávaném telefonátu nemohl zastavit pláč

Tento muž žil celý život s tím, že jeho rodina zemřela během války. V jeho 102 letech ale zničehonic obdržel šokující telefonát od neznámého muže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Holocaust je nepochybně obří černou skvrnou v dějinách lidstva. Elihau Pietruszko zažil počátek války ve svých 24 letech, kdy utekl z rodného Polska do Sovětského svazu. Ve své rodné zemi nechal všechny blízké. Později měl za to, že se konce války nikdo z nich nedožil. Jednoho dne však obdržel telefonát, po kterém neudržel slzy v očích.

Srdceryvný příběh mladého muže

Elihau toho za svůj dlouhý život prožil opravdu hodně. Mládí strávil ve Varšavě, avšak po napadení Polska stál před těžkou volbou: buď mohl utéci s nadějí na lepší budoucnost, nebo zůstat pohromadě s rodinou. Nakonec uprchl do Sovětského svazu, přičemž ve Varšavě nechal rodiče a mladší sourozence, tehdy 9letá dvojčata.

Poslední zprávy byly zdrcující

To poslední, co se o své rodině po útěku dozvěděl, byl smutný fakt – všichni její členové byli deportováni do nacistického tábora smrti. Elihau poté věřil, že zemřeli v plynových komorách, protože o nich od té doby neslyšel. Když dostal zprávu od bratra Volfa, kterému se podařilo uprchnout, svitla muži nová naděje. Volf byl však zakrátko odvlečen do gulagu, a tak bratři znovu ztratili spojení.

Začal nový život

Žil jsem v domnění, že už nikdo z nich nežije,” řekl později Elihau. V roce 1949 se přestěhoval do Izraele, kde začal nový život. Stále však často vzpomínal na svou rodinu a tesknil po ní. Cítil se neúplný a věděl, že tato rána v jeho srdci se už nikdy nezacelí. Jednoho dne se ale stal zázrak. Na toto odpoledne Elihau nikdy nezapomene.

Šokující odhalení

Elihaův vnuk Shakkar se věnoval studiu rodokmenu své rodiny a jednoho dne dostal telefonát od bratrance z Kanady. Tento bratranec později učinil fantastický objev: našel v záznamech zápisy o Volfovi, které byly z roku 2005. Elihaův bratr sovětský gulag přežil a měl syna jménem Alexandre. Sám však již bohužel nebyl naživu.

Dojemné setkání po letech

Elihau se nakonec s Alexanderem setkal v Izraeli. „Čekal jsem 70 let, než tě konečně poznám! Tvůj otec mi tak chybí,” řekl mu údajně Elihau. Volf bohužel zemřel v roce 2011 a nikdy nezjistil, jak po něm Elihau stále pátrá. Muž byl moc rád, že po sobě Volf zanechal alespoň syna. Dva muži prý rozhodně plánují zůstat v kontaktu.

Jak byste na takový telefonát zareagovali?

Zdroj: Spaly
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy
Události247.cz
Události247.cz
Meteorologové: Menší ochlazení potrvá jen chvíli, pak Česko čekají příjemné letní teploty
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund