Mezi oběťmi zvěrstva, které napáchali nacisté během druhé světové války, byli i blízcí zesnulého pamětníka. Nelidské běsnění přežil jen on a jeho bratr.
Česko truchlí. Ve věku 90 let zemřel pamětník tragických událostí druhé světové války Antonín Burdych. Téměř celou jeho rodinu v roce 1942 vyvraždili nacisté za to, že ve své chalupě ukrývala radiotelegrafistu Jiřího Potůčka z operační skupiny Silver A. Přežil jen osmiletý Antonín a jeho bratr Vladimír. Smutnou zprávu zveřejnilo město Červený Kostelec na svém webu.
Přežili jen dva malí synové
Burdych byl posledním žijícím svědkem děsivé tragédie na Končinách u Červeného Kostelce, kde jeho rodina v roce 1942 žila. Bylo mu osm let, když za protektorátu nacisté popravili jeho maminku, tatínka, babičku, dědečka, tetu a strýce jako pomstu za to, že poskytli úkryt parašutistovi Potůčkovi z výsadku Silver A.
🥀 Ve Rtyni v Podkrkonoší proběhlo v pondělí poslední rozloučení s Antonínem Burdychem (90), jehož rodina za protektorátu…
Zveřejnil(a) Ústav pro studium totalitních režimů dne Čtvrtek 21. listopadu 2024
Radiotelegrafista vysílal z Ležáků na Chrudimsku a z Bohdanče na Pardubicku. Později se schoval na Končinách k Burdychovým, připomněl web Novinky. Po vyzrazení jeho úkrytu tam udělalo gestapo zátah 30. června 1942. Potůčkovi se podařilo uprchnout. Rodinu nacisté vyvraždili až na dva malé syny. Ti pak vyrůstali u příbuzných.
Svůj příběh vyprávěl ve školách
Zesnulý pamětník pak velkou část svého života zasvětil uchovávání památky na oběti nacistických zvěrstev. Do posledních chvil navštěvoval školy a vyprávěl příběh svých nejbližších. „Jeho autentické vzpomínky malého chlapce patřily k těm nejvíce emotivním. Jak sám říkal, když měla jeho rodina sílu a odvahu ukrývat v období heydrichiády parašutistu, on musí mít sílu o těchto událostech hovořit. V tom byl naprosto výjimečný,“ cituje starostku Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy Helenu Rezkovou Deník.
V roce 2018 se Burdych velkou měrou podílel na shromažďování podkladů pro knihu s názvem Nebylo jim souzeno žít autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové, která je věnovaná tragickým osudům obětí z východních Čech, jež byly popraveny za druhé světové války. Poslední očitý svědek tragédie na Končinách zemřel 12. listopadu poklidně obklopen svými blízkými.