Poslední chvilky Josefa Abrháma († 82): Smrt milované Libušky ho zlomila. Musel se o něj starat jejich syn

Slavný herecký velikán Josef Abrhám strávil poslední okamžiky před svou smrtí v péči svého jediného syna. Skonal podobně jako jeho otec před mnoha lety.

Josef Abrhám na vozíku i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

16. května 2023 uplynul rok od smrti populárního českého herce Josefa Abrháma. Národem milovaný noblesní elegán, který zazářil ve filmech Vrchní, prchni, Marečku, podejte mi pero nebo Kulový blesk, odešel necelý rok po smrti svojí milované manželky Libuše Šafránkové, taktéž oblíbené české herečky. Poslední okamžiky před svou smrtí strávil v přítomnosti jediného syna.

Labutí láska

Soužití Libuše Šafránkové a Josefa Abrháma v mnohém připomíná labutí lásku. Labuť je považována za symbol monogamního svazku. S partnerem, kterého si vybere, prožije takřka celý život. Po smrti jednoho z nich druhý partner zůstane sám a někdy žalem zemře krátce nato. To se stalo bohužel i v případě slavného hereckého páru.

Když v červnu 2021 skonala Libuška na plicní komplikace, začal Josef Abrhám chřadnout a doslova se ztrácel před očima. Těžce nesl smrt milované manželky, podle CNN Prima News byli na sobě oba manželé citově závislí. Perfektně si rozuměli jak doma, tak i před televizními kamerami, kde tvořili pár v několika úspěšných filmech.

U syna měl veškerou péči a pohodlí

Po smrti Libušky převzal péči o svého otce, který již v tu době nebyl v dobrém zdravotním stavu, jejich jediný syn Josef Abrhám mladší, režisér a scenárista. Josef Abrhám opustil společný domov s Libuškou na pražském Spořilově a začal pobývat u svého syna na Moravě, obklopen láskou a hlavně nepřetržitou péčí, již potřeboval.

hrob Libuše Šafránkové iZdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC BY-SA
Hrob Libuše Šafránkové

Přitom podle posledních zpráv od jeho snachy Ludmily se mu u syna dařilo více než dobře: „Daří se mu dobře, je u nás, je s námi, za to jsme moc rádi. Každý den si dá po večeři zmrzlinu, má ji moc rád. Drží ho to a dává mu to energii, kterou potřebuje,“ prozradila v lednu 2022 deníku Aha. Zdravotní stav se však zhoršil a Abrhámova domácí péče již nebyla možná. Následně byl převezen do okresní nemocnice v Mělníku, kde 16. května 2022 zemřel na zápal plic.

Smutná historie se bohužel opakovala

Jako kdyby takový konec slavného herce napsal do scénáře sám osud. Josef Abrhám totiž přesně takto pečoval o svého nemocného otce, když umíral. Dokonce kvůli tomu odložil natáčení filmu Konec starých časů. „Byl dlouhou dobu vážně nemocný a byla přede mnou doba, kdy potřeboval každodenní servis,“ svěřil se před lety Josef Abrhám v dokumentu Neobyčejné životy.

Jeho slova podpořila i Libuška, když se vyjádřila do knihy Ghetto vyvolenců (Portréty z Národního) publicistce Zuzaně Maléřové (58):Pepíkův otec byl čtyři roky upoután na lůžko a on o něj osobně pečoval. Už jsem věděla, že to chce nejen psychicky vydržet fakt, že od nás odchází člověk, ale především fyzickou sílu,“ svěřila se tenkrát herečka.

Který film s Josefem Abrhámem máte nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články