Mnozí jsou přesvědčeni, že děti 90. let jsou mnohem lepší než moderní generace, ale je to skutečně tak?

Srovnání dvou generací se zdá být nemožné. Přesto se o to ale mnoho lidí pokouší a myslí si, že děti 90. let jsou lepší.

děti i Zdroj fotografie: Shahar Drori / Creative Commons / CC BY
                   

Spousta lidí se snaží porovnávat dvě po sobě jdoucí generace. Lidé, kteří se narodili a vyrostli v 90. letech minulého století jsou nyní již v mnoha případech sami rodiči, a tak někdy i nevědomky porovnávají své dětství s dětstvím vlastních potomků a vzpomínají na mladá léta. Přestože je toto období zhruba 30 let, rozdíl mezi těmito generacemi je obrovský. Která z nich je tedy lepší?

Obě generace jsou zcela odlišné

Odpověď na tuto otázku je diskutabilní, ovšem je velmi těžké na ni odpovědět, spíš až nemožné. Každá generace je totiž naprosto odlišná. Děti 90. let kvůli nižším platům rodičů, kteří trávili většinu času v práci, vyrůstaly prakticky samy a na ulici. Ihned po škole vyběhly ven za svými kamarády, kde si hrály a vymýšlely různé lumpárny. Signálem, že mají jít domů na večeři, bylo rozsvěcování pouličních lamp.

Pravděpodobně i z toho důvodu mnoho dnešních rodičů své děti vychovává jinak. Snaží se jim věnovat co nejvíce času, vymýšlet různé aktivity, a jak píše i web TakProsto, chovají se často až přehnaně ochranitelsky, kupují spoustu hraček, jako by si kompenzovali to, že sami v dětství toho moc neměli, i když o tom snili. Nehledě na to, že dnešní generace netuší, co to znamená čekat, mají vše prakticky ihned.

Dnešní mládež již nezažije mnoho věcí

Obrovským technologickým vývojem se během těch několika desítek let zcela změnily možnosti, které děti měly a nyní mají. V dnešní době mobilních telefonů, internetu a umělé inteligence má dnešní mládež neuvěřitelné možnosti. Absolutně nemají ponětí o tom, co existovalo v dětství jejich rodičů. Web MediumSeznam zmiňuje pár věcí, které si nynější děti už nikdy nevyzkouší.

Chlapec si hraje s mobilem iZdroj fotografie: Depositphotos

Dnešní děti si již neposlechnou walkmana, discmana nebo empétrojku. Jen stěží si nechají vyvolat film z fotoaparátu, nezkouknou svou oblíbenou pohádku na videokazetě, natož aby si ji šly půjčit do videopůjčovny. Papírovou mapu při jízdě do neznáma již v ruce nesevřou, natož aby si dovolily jet v autě nepřipoutané. Co se ovšem vrací, jsou rozhodně módní výstřelky a účesy. Pět retro účesů jsme vám na DámskémDeníku již připomínali.

A tak se dá opravdu jen polemizovat nad tím, zda byly šťastnější dětí 90. let, nebo ty dnešní, které mají možnost vlastnit téměř cokoli, co je napadne. To má ovšem vliv na jejich skromnost a schopnost vážit si svých věcí. Navíc často tráví volný čas na internetu a mobilních telefonech, než aby objevovaly krásy venkovní přírody a sbližovaly se se svými vrstevníky osobně.

Která generace je podle vás lepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články