Vyčerpaná a nevyspalá novopečená matka byla nadšená, když se od lékařů dozvěděla, že ji s dcerkou propustí domů. Když se pro dítě natáhla do postýlky, nenapadlo ji, že není její.
Těhotenství je sice krásné a radostné období, ale představuje pro organismus ženy obrovskou zátěž. Tělo prochází velkými změnami, které mají zajistit optimální podmínky pro vývoj a růst miminka i jeho příchod na svět. Hladký a rychlý průběh porodu je snem každé nastávající maminky. Jenže ve skutečnosti je časté, že jde o náročný, bolestivý, několikahodinový proces. Američanka Sibbyla Nashová po porodu byla tak vyčerpaná a nevyspalá, že málem odešla z nemocnice s cizím dítětem.
Myslela si, že je na porod a dítě připravená
Na narození své dcery se dlouho připravovala. Během těhotenství Sibbyla přečetla hromadu knih o mateřství, dětech i kojení a na den, kdy měla rodit, si dokonce vypracovala přesný harmonogram. Přála si přirozený porod. „Přečetla jsem všechny knihy, časopisy a webové stránky o těhotenství a o tom, co očekávat. Jedna rada se stále opakovala: Nechte dítě na dětském oddělení, jinak si ani na chvíli neodpočinete,“ cituje Sibbylu Insider s tím, že jí to přišlo zvláštní.
Měla naplánováno, že se svým potomkem bude po jeho narození každou sekundu. „Samozřejmě jsem si myslela, že to vím lépe než všichni odborníci. Chtěla jsem si s miminkem vytvořit pouto a myslela jsem si, že nechat si ho hned u sebe v pokoji je nejlepší způsob. Ale akutní císařský řez zmařil téměř všechny mé plány. Špatně jsem reagovala na anestetika a během porodu dcerky jsem ztratila vědomí,“ pokračovala Sibbyla.
Matka si potřebovala odpočinout, ale nešlo to
První dny po porodu byly velmi náročné. Novopečená matka byla vyčerpaná, nesmírně unavená a její malá holčička plakala téměř bez ustání. „Kvůli prodělané operaci jsem nemohla kojit, a navíc se u mě objevila cukrovka. Lékaři se obávali, že ji bude mít i moje dcera. Aby se ujistili, že je v pořádku, pořád ji chodili píchat a vyšetřovat. Čtvrtou noc jsem byla tak unavená, že bych anesteziologovi zaplatila, aby mě uspal. Chtěla jsem si jen odpočinout,“ vzpomíná Sibbyla.
Nakonec si žena uvědomila, že to, co četla před porodem v odborných knihách, byla pravda. Ustoupila tedy od svého plánu a holčičku převezli na kojenecké oddělení. Ráno si ji matka odtamtud vzala a večer vracela. Únavy se ale Sibbyla nemohla zbavit, byla jako mátoha. Když si jednoho dne šla po probdělé noci pro dcerku, byla celkem optimisticky naladěná, protože se dozvěděla, že je z nemocnice konečně propustí domů. Natáhla se pro miminko, vzala ho do náručí a byla šťastná.
Sestra vypadala zmateně, když viděla cizí dítě
Ani na chvilku ji nenapadlo, že novorozenec, kterého chová, není její. „Hledala jsem plačící dítě a šla rovnou k prvnímu v řadě. Vzala jsem dceru do náruče, abych ji nakrmila, a žasla jsem, jak moc se za těch pár dní od narození změnila. Objevil se jí ekzém. Měla kudrnaté vlasy. To je kouzlo matky přírody, pomyslela jsem si. Nedělala jsem si s tím příliš velké starosti,“ vypráví Sibbyla. Z míry ji nevyvedlo dokonce ani to, že dítě mělo na nožce pásku s jiným jménem.
Nevyspání a únava si vybraly svoji daň. Sibbyla miminko oblékla do žlutých dupaček a chystala se vyrazit s ním domů. „Najednou do pokoje vstoupila zdravotní sestra s miminkem, které mělo povědomé buclaté tvářičky, krátké vlásky a tmavá očička. Byla dost zmatená, když viděla, jak odcházím s cizí holčičkou domů. Zeptala se mě, kde jsem ji vzala. Byla jsem v rozpacích. Jak jsem mohla nepoznat své dítě?“ stydí se novopečená matka.
Záměny miminek v porodnicích se stávají
Kdyby ji sestra nezarazila na poslední chvíli, málem si vyčerpaná matka domů odnesla cizí miminko. „Myslím, že to zůstalo mezi námi a nikdo, včetně té druhé matky, se o tom nedozvěděl,“ dodala Sibbyla. Na omyl by se jistě brzy přišlo. I když je pravdou, že v porodnicích k záměnám novorozenců dochází, jak psal DámskýDeník. Policie takový případ například vyšetřovala v roce 2007 v nemocnici Třebíč. Podle Lidovek rodiče zjistili, že miminko není jejich, prostřednictvím testů DNA.