Porodní asistentka křičela, aby zázrak někdo natočil: Miminko se dostalo na svět ještě uvězněné v placentě

Během porodu může dojít k řadě komplikací nebo velmi ojedinělých situací, které často překvapí i samotné lékaře. Velmi vzácně se může stát, že miminko přijde na svět v obalu.

Plačící novorozenec i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okamžik zrození je pro každou matku neuvěřitelným zážitkem. Navzdory tomu, že samotný porod může být dost stresující záležitostí. Protože může být obtížný, příliš dlouhý, velmi bolestivý nebo komplikovaný. Když ale poprvé novopečená maminka zaslechne křik svého dítěte a jemně si ho přivine k sobě, všechny strasti jdou stranou. Stává se, že během porodu dojde i k velmi neobvyklým situacím, jako v případě novorozence, o němž psal Dámský Deník. Miminko se ale také může třeba narodit ještě v plodovém vaku.

Miminko přišlo na svět v plodovém vaku

I pro zkušené matadory mezi porodníky je velkou vzácností, když novorozenec přijde na svět obalený v neporušeném plodovém vaku. Podle serveru se zdravotnickými informacemi Healthline se takovému jevu říká porod v zavinovačce a dochází k němu u méně než jednoho z 80 000 porodů. Častěji k tomu dochází v případě císařských řezů a předčasných porodů. Jen výjimečně miminko zcela schované v membráně přijde na svět při přirozeném porodu v termínu.

Video zachycující opravdu ojedinělý okamžik při takovémto porodu se stalo hitem internetu. Vzniklo díky pohotové porodní asistentce, která žádala, aby jedinečnou chvíli někdo natočil. Na záběrech, jejichž autorkou je gynekoložka Jessica Lopesová z kapverdského ostrova Boa Vista, je vidět, jak se miminko narozené v plodovém obalu uvnitř hýbe. V zárodečném vaku se plod vyvíjí celou dobu těhotenství. Ochraňuje dítě před vnějšími podněty, jako jsou možná poranění, výkyvy teplot nebo vniknutí nežádoucích mikroorganismů. Během porodu obal obvykle spontánně praskne.

Novorozenec s čepičkou je dítětem štěstěny

Někdy se to ale nestane a miminko se narodí uvnitř vaku. Ačkoli je tato situace velmi vzácná, nejedná se o porodní komplikaci, při které by mohlo být ohrožené zdraví novorozence nebo jeho matky. Zdravotníci jsou na takové případy proškolení. Vědí, že důležitá je opatrnost při vyjmutí miminka z vaku a šetrnost při odstraňování blány zejména z jeho obličeje, aby mu nebránila v prvním nadechnutí. Častěji se stává, že obal praskne a jeho část se zachytí na hlavičce novorozence. Ten pak vypadá, jako by měl čepičku.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Mamães e Tentantes ♡ (@mamaesetentantesbr)

Podle pověr má být takové miminko dítětem štěstěny, což může dokládat fakt, že mezi takto narozenými dětmi je spousta světově známých osobností. Podle serveru iDnes přišel s čepečkem štěstí na svět třeba vojevůdce Napoleon Bonaparte nebo básník Lord Byron, zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud či králové Karel Veliký a Jakub I. Stuart. V plodovém vaku se narodila i dcera herečky Jessicy Alby. Rodiče to inspirovalo k tomu, aby ji pojmenovali Haven, což v překladu znamená bezpečný přístav nebo útočiště.

K jakým nezvyklým událostem ještě může během porodu dojít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články