Dvojnásobná matka popsala rozdíly mezi soukromou a běžnou porodnicí: „Ve státní nikoho nezajímalo, že křičím bolestí“

S nepříjemnou zkušeností s porodnicí se žena svěřila na sociálních sítích, kde se spustila lavina komentářů. Spousta matek si traumatizujícím zážitkem prošla také.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kvalita nemocniční péče je často pod palbou kritiky. Stížnosti se týkají přístupu, chování i kompetentnosti zdravotnického personálu, včetně samotných lékařů, dlouhých čekacích lhůt na vyšetření, kvality péče i třeba jídla, které pacienti při hospitalizaci dostávají. Matka, která nedávno porodila své druhé dítě, tvrdí, že si v porodnici státní nemocnice musela projít peklem. Její potřeby, prosby a žádosti prostě nikoho nezajímaly.

Svíjela se v bolestech, ale nikdo jí nepomohl

Jako zlý sen byl porod, který Magda Cyganová z polského Gdaňsku nedávno absolvovala v tamní státní nemocnici. Domnívala se, že ví, co ji čeká, protože už dříve přivedla na svět syna. V soukromé nemocnici, kde jsem rodila svého syna, na mě pohlíželi jako na lidskou bytost, respektovali moje odmítnutí a prosby,“ vysvětlila matka, která na sociálních sítích často sdílí příspěvky o mateřství, serveru Parenting.

34letý táta chtěl být u porodu své ženy. Nakonec je to pro něj jeden z nejhorších zážitků, který si bude pamatovat do konce života

Čerstvá zkušenost, kterou získala s personálem státní nemocnice, s ní ale otřásla. „Ve státní nemocnici se mnou zacházeli jako s rybou bez hlasu, kterou mohou nechat ztratit vědomí, svíjet se v bolestech, klouzat po vlastních tekutinách, protože už nemá cenu měnit pleny,“ svěřila se Cyganová s tím, že jakékoli prosby o pomoc byly neúspěšné. „Nejhorší byl ten nedostatek empatie, přehlížení, zlehčování, nedochvilnost a postupy důležitější než stav pacientky,“ dodala.

Matka si v nemocnici prošla peklem

Druhý porod stejně jako ten první začal doma a podle Cyganové to byl důvod její pozdější traumatické zkušenosti v nemocnici. Zdravotníci totiž domácí porody nepovažují za zcela bezpečné. „Uvědomuješ si, drahá, že by to dopadlo jinak, kdybys rodila rovnou u nás a ne doma, že? Teď už s tím nemůžeme nic dělat,“ musela si prý Cyganová vyslechnout od porodní asistentky. Její holčička se narodila mírně přidušená a se sníženým svalovým tonusem.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ✍🏻📷Magda Cygan (@magda_cygan)

Rozhořčená matka se svěřila se svou děsivou zkušeností na instagramovém profilu, kde se strhla lavina reakcí. Podle diskutujících by neměla házet všechny nemocnice do jednoho pytle, protože se najdou i kvalitní zařízení se vstřícným, ochotným a kompetentním personálem. Některé matky jí ale dávaly za pravdu a svěřily se se svými traumatizujícími zážitky. „Cítím se podvedená a zraněná. S manželem jsme si prošli peklem bezmoci. Ale nemáme se za co stydět. Přežili jsme,“ řekla Cyganová webu Trojmiasto.

Jaké zkušenosti máte s nemocnicemi a lékaři?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články