Anonymita virtuálního prostředí je rájem pro podvodníky všeho druhu. Sázejí na osvědčené smyšlené legendy, na které jim důvěřivé ženy skočí, a přijdou tak o úspory.
Osamělí lidé, kteří se snaží najít lásku, jsou často velmi zranitelní. Stačí pak třeba jediný e-mail a snadno se mohou stát terčem podvodníků, kteří kupčí s city. Své o tom ví čtenářka Dámského Deníku Martina D. z Brna. Nejenže si někdo nehezky pohrál s jejími city a ztratila iluze, ale přišla i o balík peněz. „Dopisovali jsme si skoro půl roku a bylo to moc krásné. Pořád nemůžu uvěřit, že to byl podvodník,“ napsala nám do redakce.
Věřila, že našla muže svých snů
Paní Martina je velmi aktivní na sociálních sítích. Tam si ji pravděpodobně podvodník vyhlédl. „Poslal mi moc hezký e-mail a připojil i fotografii. Pocházel z Dálného východu a vypadal velmi atraktivně. Psal také, že je bohatý a má vlastní letadlo. Dopisovali jsme si půl roku, než mi kamarádka pomohla sundat růžové brýle. Byla jsem tak naivní a hloupá,“ svěřila se čtenářka s tím, že ke svému ctiteli opravdu chovala vřelé city.
Jenže nešlo o žádného zamilovaného krasavce, ale o šikovného podvodníka. Postupně z paní Martiny začal tahat pod nejrůznějšími záminkami peníze. Ochotně mu je posílala, i když jí tvrdil, že je bohatý. Přestože se s ním nikdy neviděla, věřila, že našla spřízněnou duši. „Dopisovali jsme si česky i anglicky. Byl tak milý, citlivý, chápavý. Prostě jsem se do něj zamilovala a věřila jsem, že za ním pojedu do Malajsie a budeme žít spolu,“ uvedla čtenářka.
Nebýt kamarádky, dál by z ní tahal peníze
Podezření, že může jít o podvod, pojala kamarádka paní Martiny. „Vyprávěla jsem jí o něm, a když jsem přiznala, že jsem mu poslala peníze, začala se vyptávat. Nakonec mi ukázala článek na internetu, že před podobnými podvodníky varuje i policie,“ uvedla čtenářka. Jakmile v dalším e-mailu odmítla svému milému znovu poslat peníze a namísto toho se o něm chtěla dozvědět víc, už se nikdy neozval.
Hořký konec paní Martinu nepříjemně zasáhl. „Nechtěla jsem si připustit, že by byl takový. V koutku duše jsem doufala, že se kamarádka mýlí. Ale měla pravdu,“ smutně podotkla čtenářka, která falešnému nápadníkovi poslala přes sto tisíc. „Láska přes internet, při které chce neznámý člověk desítky tisíc korun, přičemž sám tvrdí, že je milionář, je na první pohled podezřelá. Chraňte si své peníze. Přemýšlejte nad e-mailovou adresou, ze které vás kontaktují cizí lidé,“ radí mluvčí českobudějovické policie Lenka Krausová.
Falešnému princi poslala 1,8 milionu
Podvodníci se často vydávají za falešné vojáky nebo lékaře na misích. Podobný případ, jako se stal paní Martině, začala v prosinci policie řešit na Prostějovsku. Podvedená zamilovaná žena poslala 1,8 milionu korun muži, který jí tvrdil, že je korunním princem Dubaje. Dopisovala si s ním od června do listopadu. Podle serveru iDnes mohl využít informace, které o sobě skutečný dubajský korunní princ Hamdán bin Muhammad bin Rašíd Ál Maktúm zveřejňuje na sociálních sítích.