Přestože bude v příštím roce slábnout vliv klimatického jevu El Niño, který přispívá k oteplování, budou podle odborníků průměrné teploty znovu atakovat rekordy.
Krutá zima, sněhové kalamity a mrazivé počasí trápí nyní některé části evropského kontinentu. A přestože má být rok 2025 podle meteorologů třetí nejteplejší v historii měření, v jeho úvodu budou teploty jako na houpačce. Průměrné sice budou vyšší, než je obvyklé, ale opakovaně o sobě dá vědět třeskutý mrazivý vzduch.
Do Evropy zamíří ledový vzduch
Zimní počasí o sobě už dalo vědět i v Česku. Místy napadl sníh a řidiče potrápila ledovka. Ve městech to ale zatím na žádné ladovské Vánoce nevypadá a některé dny jsou poměrně teplé. Start roku 2025 zřejmě nebude jiný. Leden, únor a březen budou ve znamení pořádných teplotních výkyvů. Podle portálu Meteogiornale nadprůměrně teplé období několikrát naruší vpád mrazivého vzduchu.
Západní a severozápadní Evropu bude zejména v únoru trápit ledový vzduch. „Model ECMWF podporuje předpověď, že únor by mohl být charakterizován severním prouděním, které by do některých oblastí kontinentu mohlo přinášet chladnější vzduch,“ uvádí portál s tím, že severní část Evropy se bude potýkat i s častými srážkami.
Nový rok má být třetí nejteplejší
Mírnější zima by měla panovat směrem na východ. Ale i tam se objeví teplotní výkyvy. „I když je nárůst teploty výraznější směrem ke středu a severovýchodu, místy se mohou objevit chladnější období, a to hlavně v oblastech ovlivněných severním nebo východním prouděním,“ dodali meteorologové. Tento scénář odráží složitou rovnováhu mezi kontinentální tlakovou výší a tlakovou níží nad severním Atlantikem, která významně formuje zimní klima.
Navzdory svému divokému startu by měl být rok 2025 jedním ze tří nejteplejších v historii měření, predikuje meteorologická služba MetOffice s tím, že záznamy se evidují od roku 1850. Vůbec nejteplejší podle expertů bude rok 2024, na druhém místě je rok 2023 a na třetím se zatím drží rok 2020. Ten následující ho má ale přeskočit, přestože slábne vliv klimatického jevu El Niño, který přispěl k oteplení v předcházejících letech. Podle meteorologů je příčinou oteplování hlavně dlouhodobý nárůst emisí skleníkových plynů.