U pobřeží Columbie se chystají vylovit potopený vrak lodi. Hodnota se odhaduje na 500 miliard korun

Kolumbijská vláda se pustila do náročné akce – vynést na hladinu loď, která se nachází na dně oceánu dlouhých 300 let, s pokladem v hodnotě 500 miliard korun.

i Zdroj fotografie: Juha Flinkman, SubZone OY/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Podmořský svět je neprobádané místo, které skrývá spoustu překvapení. Zdaleka ho ještě vědci neprozkoumali ani z poloviny, stále nacházejí nové a nové poklady, ať už to jsou nové živočišné druhy, nebo například ztroskotané lodi. Zapomeňte na Titanic, v Kolumbii se rozhodli vytáhnout na hladinu „svatý grál“ mezi podmořskými vraky, španělskou galeonu San José, která údajně ukrývá poklad za neuvěřitelných 500 miliard korun.

Priorita kolumbijského prezidenta

Gustavo Petro, kolumbijský prezident, zvolil vyzdvihnutí San José na hladinu jako svou prioritu. Nebude to lehký úkol, loď má 62 děl a 3 stěžně. Přesto se prezident nechal slyšet, že do konce svého funkčního období, tedy do roku 2026, chce, aby španělská galeona opět spatřila světlo světa. „Prezident požádal o vytvoření partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem, aby se vše stihlo ve zvoleném čase, je však potřeba tempo trochu zrychlit,“ uvedl pro NewYorkPost ministr kultury Juan David Correa.

Hlavní otázka však nezní, zdali se loď podaří vylovit včas, ale co se stane s pokladem, který ukrývá. Jak se ukázalo, v případě lodi San José se vede spor o vlastnictví pokladu, respektive o pravém nálezci. Přesné místo potopení nebylo nikdy známo, až přišel rok 1981, kdy americká společnost Glocca Morra, nyní Sea Search Armada, poskytla Kolumbii souřadnice, kde by se San José mohla nacházet, a to i s potopeným pokladem, který se odhaduje v přepočtu na 500 miliard korun. Mezi Kolumbií a USA vznikla dohoda o rozdělení pokladu na polovinu.

vrak lodi iZdroj fotografie: Freepik
Vrak lodi San José by měl ukrývat poklad v hodnotě 500 miliard korun

Tady však nastává problém. Kolumbie v roce 2015 zveřejnila informace o nálezu vraku San José, ale na jiném místě než Sea Search Armada v roce 1981. Kolumbie si tedy stojí za názorem, že ona objevila potopenou španělskou galeonu, ne USA, ovšem americká společnost tvrdí, že Kolumbie nalezla stejné zbytky lodi San José jako ona před 34 lety. Nyní žaluje kolumbijskou vládu o polovinu pokladu, tedy 250 miliard korun.

Španělská galeona San José

San José byla součástí takzvané „španělské flotily pokladů“, která na začátku 18. století prostřednictvím otrocké práce shromažďovala bohatství z kolumbijských a peruánských dolů pro tehdejšího vládce Španělska, krále Filipa z Anjou. Uprostřed války o španělské dědictví, v roce 1708, dostihl San José její osud, jak uvedl web BoredPanda.

‘Holy Grail of Shipwrecks’ along with $20bn treasure to be recovered from the bottom of the ocean (link in the comments)

Zveřejnil(a) Bored Panda dne Úterý 7. listopadu 2023

Britská eskadra zaútočila na španělskou flotilu, jejíž součástí byla i loď San José. Došlo k explozi a San José skončila na dně oceánu i se svými 600 pasažéry a hodnotným pokladem. Údajně přežilo jen 11 členů posádky. Nyní opět nadešel její čas, aby se ukázala světu.

Moře skrývá mnoho pokladů, které teprve čekají na své odhalení. Ať už se jedná o poklady zahrnující hromady peněz a šperků, nebo třeba vzkazy s dojemným obsahem – jeden takový našla studentka lesnictví, o níž jsme na DámskémDeníku také psali.

Jak byste nalezený poklad rozdělili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články