Po tomhle videu si použití sedačky v MHD raději dvakrát promyslíte. V tramvaji či autobusu si už nejspíše nikdy nesednete

Pokud jezdíte hromadnou dopravou každý den, nejspíš byste tohle měli vidět. Možná si potom už nikdy v autobusu ani tramvaji nesednete. Sedačky mohou být v šíleném stavu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jestliže jezdíte veřejnou dopravou domů z práce či školy každý den, pak určitě vždy oceňujete volná místa k sezení. A to poslední, co se vám u toho po dlouhém dni honí hlavou, je zda sedačku použít či ne. Avšak dovedete si představit, co všechno je na takovém sedadle v dopravních prostředcích? Pokud ne, pak na videu zjistíte pravdu. A při příští cestě domů nad posazením minimálně dlouze zaváháte.

Jen v Praze přes 1,2 miliard lidí ročně

Nejlepší bude nejspíš začít s tím, kolik lidí se ročně na těch sedačkách vystřídá. Toto číslo se každým rokem s nárůstem obyvatelstva neustále zvyšuje. A před první vlnou pandemie pražskou hromadnou dopravu využívalo neuvěřitelných 1,2 miliard cestujících ročně. Přesně tak tohle enormní množství lidí použilo MHD a to pouze v Praze. Teď je vám už asi jasné, jak moc lidí muselo sedačku ve vašem autobusu už použít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Takhle obrovské množství cestujících samozřejmě přináší s sebou spoustu rizik a to zašpinění a znečistění špínou, bakteriemi, odumřelými šupinkami kůže, odpadky a dalšími nečistotami. Naneštěstí to všechno navíc láká různé škůdce, jako jsou například roztoči. Proto si raději dávejte pozor na tuhle havěť a to především v létě. To je totiž čas, kdy nosíme krátké šortky a sukně, tudíž je vaše kůže jim přímo vystavená.

Vaše sedadlo použily už tisíce lidí před vámi

K tomu všemu si ještě představte, kdo mohl sedačku použít před vámi. Občerstvující se člověk, dělník jedoucí přímo ze stavby, zpocený sportovec, dítě se sladkým pitíčkem nebo bezdomovec bez střechy nad hlavou. Zkrátka každý z těch stovek lidí za den zanechá za sebou na sedačkách stopu. A v čalounění se takové nečistoty budou držet, dokud je někdo neodstraní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nikdo přece nechce si do něčeho takového sednout. Mezi bakterie, špínu a dokonce i odpadky. Nejspíš si ani neuvědomujeme, že i my vždycky zanecháváme určitou stopu. Proto jsou tu však úklidové služby, které se každý den postarají o nespočet dopravních prostředků. Pracovníci jsou připraveni odstranit veškeré nečistoty, které jsou na povrchu kožených sedaček, ale také o ty skryté mezi vlákny čalounění.

Čištění jedné sedačky zabere až 5 minut

Již dříve bylo nutné sedačky a celé dopravní prostředky MHD pravidelně čistit. A kvůli pandemii koronaviru se veškeré hygienické nároky několikrát navýšily a zpřísnily. Časté čistění a dezinfekce je už dnes naprostou nezbytností. Jak moc špatně na tom občas sedačky jsou, se dozvíte ve videu. Čistění někdy stačí na sucho, ale jindy, jako v tomto případě, se musí použít téměř všech prostředků. A na očištění jedné sedačky pak sotva stačí 5 minut.

Sedadla je třeba umýt a očistit opravdu důkladně. Většinu nečistot sice vidíme, ale bakterie, roztoče či blechy ne. A v zanesených čalouněních je jejich přítomnost docela obvyklá. Zaměstnanci úklidových služeb se běžně setkávají se sedačkami v takovém stavu, jako je patrné na videu, a dokonce i v horších. Díky nim, si druhý den nesednete na žádnou plechovku od piva nebo zaschlou skvrnu od jídla.

Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články