Starší muž zdědil peníze po otci a chtěl je zhodnotit. Naletěl ovšem na promyšlený investiční podvod

Přestože měl jen minimální povědomí o tom, jak systém investování funguje, nabídce obrovského zhodnocení peněz neodolal. A teď zpytuje svědomí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V nekonečném anonymním prostoru internetu číhají podvodníci doslova na každém kroku. Jako mávnutím kouzelného proutku člověk může v mžiku snadno přijít o veškeré úspory i majetek. Třeba když ho zaujme reklamní banner na zajímavou investici slibující astronomické zisky. Něco podobného se nedávno stalo čtenáři DámskéhoDeníku Petru S. z jihu Moravy. Obrátil se na naši redakci, protože chce varovat další potenciální oběti bezskrupulózních kyberšmejdů.

Zlákala ho nabídka obrovského zisku

V době turbulentní inflace, se kterou jde ruku v ruce zdražování, se lidé snaží najít výhodné nabídky na zhodnocení svých úspor. Pokud peníze totiž jen tak leží na účtu, v sejfu nebo doma pod matrací, ztrácí na své hodnotě. Stačí ale chvilka neopatrnosti a nemusí z nich zbýt ani koruna. Přesně to se stalo i panu Petrovi. „Když zemřel táta, zdědil jsem po něm dost peněz. Všude jsem slyšel, že je mám investovat, jinak prodělám. Moc tomu nerozumím, ale nakonec jsem to udělal,“ uvedl čtenář. Na internetu narazil na jednu z mnoha lákavých nabídek na super investice, které zaručovaly neuvěřitelné výdělky.

Myslela si, že našla muže svého života, ten ji však ukradl 2,5 milionu korun. Kriminalisté varují před novými podvody na internetu

Podle policie jsou reklamní nabídky na internetových portálech a sociálních platformách spolu s podvodnými sms, e-maily a telefonáty, o kterých jsme psali na DámskémDeníku, nejčastějšími triky šmejdů. Pana Petra nenapadlo, že by mohly být klamavé, nebo dokonce podvodné. „Líbilo se mi, že nabízeli velké zhodnocení už za pár měsíců. Kliknul jsem na to, vyplnil takový formulář. Pak mi zavolali a chtěli, abych si stáhnul nějaký program. Teď už vím, že jsem to neměl dělat,“ vzpomíná na začátek velmi nepříjemné anabáze zklamaný čtenář.

Na první pohled všechno vypadalo důvěryhodně

Vzhledem k tomu, že žádné předchozí podobné zkušenosti pan Petr neměl, udělal všechno podle instrukcí. Nezpozorněl ani ve chvíli, kdy kyberšmejdům dával vzdálený přístup do svého počítače. „Bude mi skoro šedesát, moderní technice moc nerozumím. Nevěděl jsem kloudně, co po mně chtějí. Ten jejich web vypadal důvěryhodně, i ten člověk, který mi volal. Tak jsem jim nakonec poslal všechny peníze z dědictví, a teď nemám nic. Nejde se jim dovolat. Naletěl jsem na podvod,“ zpytuje svědomí zoufalý čtenář.

Hacker sleduje počítače iZdroj fotografie: Freepik

Zdaleka ale není sám. Na úplně stejný fígl skočila také další oběť z jihomoravského regionu. Podle informací z webu Policie ČR si rovněž stáhla program do počítače a během tří týdnů ji falešný obchodník s virtuální měnou připravil o více než 1,5 milionu korun. Z pohledu bezpečnostních expertů je letošní rok v počtu internetových podvodů rekordní. „Na základě aktuálního vývoje predikujeme, že v závěru roku by číslo trestných činů v kyberprostoru mohlo přesáhnout 20 tisíc,“ cituje odhad policejního prezidenta Martina Vondráška server SeznamZprávy.

Jak byste zhodnotili úspory, abyste je ochránili před inflací?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články