Bolení bříška u dítěte může značit i obrovské zdravotní riziko. Chlapci, který si stěžoval na bříško, stihli lékaři pomoci.
Děti se velmi často potýkají s různými zdravotními potížemi. Jejich imunitní systém se stále vyvíjí, a jak přicházejí do kontaktu s novými viry a bakteriemi, jejich tělo se s nimi musí poprat. Při dalším shledání je pak průběh případného onemocnění slabší, případně bezpříznakový. Dámský Deník zjistil, že pro děti předškolního věku je typické, že u nich proběhne 6–12 infekcí ročně, zatímco u teenagerů průměrně už jen 3.
Nízká hygiena se nevyplácí
Aby se člověk chránil před nemocemi, je nutné dodržovat základní pravidla hygieny. Především pak časté mytí rukou by mělo být automatické. Obzvláště různá parazitická onemocnění vznikají právě z těchto důvodů. V České republice patří mezi nejznámější roupy, které dokážou skutečně potrápit. Objevují se nejčastěji u školkových dětí, kde stačí kontakt s kontaminovaným předmětem. Typickým projevem je pak svědění konečníku.
„My jsme si roupy donesli ze školky a můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, že je to hodně nepříjemné,“ potvrdila webu Dámský Deník také Aneta D. z Bystřice. Parazit se může do těla dostat různými způsoby. Ohled je nutné brát také na dostatečné tepelné opracování choulostivých surovin. I Dámský Deník popisoval případ, kdy 25letá žena šla do restaurace na sushi, netušila ale, že si jeho konzumací přivodí velké zdravotní komplikace.
Chlapce bolelo bříško
Tříletý chlapec z Indonésie se tři dny nemohl vyprázdnit a stěžoval si na bolest břicha. Když jej rodiče přivezli do nemocnice, z vyšetření zjistili, že udělali opravdu dobře, že nečekali déle. Bříško chlapce bylo totiž plné parazitů a zvracel červy, informuje Journal of Medical Case Reports. Konkrétně se jednalo o bakterii Ascaris lumbricoides (známé též pod názvem škrkavka dětská), která způsobuje onemocnění zvané askarióza. Chlapec musel podstoupit operaci, kdy mu ze tří míst tenkého střeva parazity odstranili.
Dospělý jedinec se dožívá až 2 let a může měřit i 20 centimetrů. Tento parazit je velmi rozšířený v zemích, kde jsou hygienické návyky minimální. Zdrojem může být neumyté ovoce a zelenina, pití nepřevařené vody, ale také přímý kontakt s infikovanými exkrementy. Při neléčení tohoto onemocnění může dojít k perforaci střeva. Chlapec vše přežil a nyní se těší dobrému zdraví. Web NZIP říká, že v roce 2024 bylo v České republice identifikováno 7 případů askariózy.