Video: Táta předstíral, že se chystá uhodit miminko. Takhle reagoval jeho pes

Svérázná metoda, kterou otec miminka zvolil, aby otestoval reakci pitbulteriéra, způsobila na sociálních sítích poprask. Zvíře prý zbytečně stresuje, což může být problém do budoucna.

Americký pitbulteriér detail hlavy i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pitbulové, rotvajleři a další bojová plemena nemají příliš dobrou pověst. Lidé je považují za agresivní, nebezpečné a obtížně vychovatelné. Pokud dojde k útoku psa na člověka, většinou jde právě o tato plemena, jako v případě ženy, kterou zabil toulavý pitbul, o níž jsme na DámskémDeníku psali. Mají ale také pověst ochránců dětí, pokud jsou dobře vychovaní. Otestovat se to rozhodl otec miminka, který natočil poněkud kontroverzní video. Je na něm vidět, jak se pes zachová, když bezbranná holčička bude vystavená násilí.

Nakonec začal miminko bránit

Navzdory nelichotivé pověsti, kterou bojová plemena mají, jsou mezi chovateli celkem oblíbená. Majitelé pitbulů tvrdí, že jsou mnohem přátelštější, než si lidé myslí. Záleží prý na výchově. Patří mezi ně i novopečený otec a páníček amerického pitbulteriéra Mina, který na svém tiktokovém profilu zveřejňuje spoustu videí, v nichž hraje hlavní roli právě jeho čtyřnohý domácí miláček. V jednom z videí se snažil zjistit, jak pes zareaguje, když miminko bude čelit násilí.

Na videu je vidět, jak malá holčička leží na posteli a její otec opakovaně naznačuje, že ji chce uhodit. Vše pozoruje americký pitbulteriér. Zpočátku je pes klidný a jen pozorně sleduje, co jeho páníček dělá. Nakonec to ale už nevydrží a bezbranné miminko začne před domnělým násilným útokem chránit. Svérázná technika výchovy zvířete a potenciálně nebezpečná scéna způsobily poprask mezi uživateli sociálních sítí.

Psa zbytečně stresuje, může se to vymstít

Vekou část lidí ohromilo jednání zvířete, které chránilo dítě i před svým majitelem. „Je to skvělý ochránce,“ reagoval u videa jeden z diskutujících. „Ten pes je nejlepší chůva na světě,“ napsal jiný. „Učíte ho správně reagovat. Brání slabšího, ale agresora spíš odvrací, než aby útočil,“ uvedl další. Objevili se i lidé, kterým se takové praktiky nelíbí. Majitel svého psa prý zbytečně stresuje a může u něj takovou výchovou vyvolat poruchy chování.

@massi_e_mino

Mino difende la sua sorellina come un vero fratellone 😍💪🙏🐶❤️. Follow us in ig: massi_e_mino

♬ suono originale – MASSI e MINO

Podle diskutujících by to v budoucnu mohlo vést k nebezpečným situacím. „Už to nedělejte. Než začnete jednat, přemýšlejte o výsledku, vzhledem k tomu, že máte malé děti,“ napsal jeden z nich. Je to zbytečně agresivní, tohle bych neriskoval,“ dodal jiný. „Až dítě povyroste a bude si hrát s kamarády, může si pes myslet, že se bijí, a zaútočit,“ obává se další. „To není rozumné. Někdo bude chtít odehnat mouchu, a co udělá pes?“ zareagoval jiný z diskutujících.

Bojová plemena nejsou agresivnější než jiná

Domněnky, že bojová plemena jsou agresivnější než třeba labradoři nebo zlatí retrívři, rozptýlila studie zveřejněná v časopise Science. Vědci analyzovali DNA 2 155 čistokrevných psů i kříženců a hledali odchylky v genech, které by mohly predikovat chování psů. Využili také informace od téměř 20 tisíc majitelů těchto ras. Zjistili, že předsudky, které panují v tomto směru o bojových plemenech, jejichž chov legislativně omezuje spousta zemí, jsou nepodložené.

Co si myslíte o metodě výuky psa, kterou otec miminka zvolil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články