Vlasta Burian léta bavil davy. Osudné vystoupení mu zničilo život

Přestože byl hvězdou první velikosti, kterou diváci milovali, a ve svém divadle ukrýval před nacisty komunistického básníka, skončil po válce ve vězení. Očištěn byl až po 32 letech.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Než se z Vlasty Buriana († 70) stal nekorunovaný král komiků, bavil přátele na večírcích. První role dostal hned v několika pražských divadlech a jeho kabaretní hvězda začala naplno zářit. V roce 1925 založil divadlo, které bylo jednou z nejúspěšnějších scén v meziválečném Československu. Popularita fenomenálního baviče rostla s každou další odehranou reprízou. Brzy se se stal jedním z nejžádanějších prvorepublikových umělců. Jenže strmý vzestup vystřídal hluboký pád.

Ostatní divadla mu záviděla

Jakmile se Burian objevil na pódiu nebo na stříbrném plátně, bylo zaručené, že publikum se bude náramně bavit a propadat salvám smíchu. Jeho komediální nadání bylo excelentní. Ale vynikal i ve sportu a byl skvělým principálem svého divadla. Původně sídlilo na Václavském náměstí, později na Smíchově, až definitivně zakotvilo v Lazarské ulici, kde v současnosti funguje Divadlo Komedie. Největší hereckou slávu mu přineslo stříbrné plátno.

Ve třicátých letech byl Burian hvězdou největší velikosti. Na filmovém plátně zářil v komediích, které patří do zlatého fondu československé kinematografie, jako například C. a K. polní maršálek, Anton Špelec ostrostřelec, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Ducháček to zařídí, U pokladny stál nebo Katakomby. K tomu všemu stíhal ještě bavit publikum naživo ve svém divadle. Ostatní pražské scény mu záviděly a protestovaly.

V jeho divadle zářili Marvan i Baarová

Král komiků totiž dokázal namíchat skvělý koktejl zábavy, ale také sestavit soubor z hvězd první velikosti. Vystupoval u něj třeba populární Jaroslav Marvan, Věra Ferbasová, Jindřich Plachta, Eman Fiala, Václav Trégl a příležitostně i jedna z nejkrásnějších hereček své doby Lída Baarová. Zářivou dobu ale vystřídala v roce 1939 temná léta protektorátu Čechy a Morava. Málokdo z hereckých ikon tehdy tušil, že tohle období jim zničí život.

Vlasta Burian a Růžena Šlemrová iZdroj fotografie: Ltosnar / Creative Commons / CC BY-SA

Divadlo, v jehož čele stál Burian, i během složitých protektorátních let patřilo k nejúspěšnějším. Některá představení si nenechal ujít ani prezident Emil Hácha. Když se po roce 1945 král komiků stal kvůli údajné kolaboraci vyvrhelem, právě tahle návštěva mu také přitížila. Pád legendárního komika na samé dno ale neznamenalo jeho angažmá v divadle nebo filmu. Osudným se mu stalo vystoupení v rozhlasu.

Kontroverzní skeč mu zlomil vaz

K patrně nejkontroverznějšímu účinkování Buriana během nacistické okupace došlo na konci roku 1941. „Účinkoval v rozhlasovém skeči Josefa Opluštila, antisemity a kolaboranta, Hvězdy nad Baltimore, ve kterém ztvárnil opilého Jana Masaryka. Vlasta Burian se účinkování do poslední chvíle bránil, ale nakonec dostal příkaz od německých úředníků Českého rozhlasu,“ cituje Blesk badatele a ředitele nakladatelství Academia Jiřího Padevěta.

Pád krále komiků byl neodvratný. „Šlo o zřejmě jediné veřejné vystoupení Vlasty Buriana, které by se bez znalosti kontextu dalo označit jako kolaborace s nacisty,“ dodal badatel. V roce 1944 nacisté zavřeli Burianovo divadlo. Na rozdíl od jiných se ale po osvobození země už neobnovilo. Burian byl vyhozen, divadlo znárodněno a komunisté herci zabavili i téměř veškerý majetek, včetně vily v Dejvicích. Důvodem bylo nařčení z kolaborace.

Na třetí pokus ho odsoudili

Zářivá hvězda se ze dne na den stala nežádoucí osobou. Na základě vykonstruovaných obvinění byl Burian odsouzen za kolaboraci s německými okupanty na několik měsíců k těžkému žaláři a pokutě půl milionu korun. „Bylo to o to absurdnější, že obvinění Buriana z kolaborace bylo po válce dvakrát soudně vyvráceno a teprve po zásahu StB byl na třetí pokus odsouzen,“ cituje deník autora knihy o Burianově divadle Vladimíra Justa.

Přeji krásného Silvestra a zdraví, pohodu a spokojenost po celý nový rok 🎉🌟🍀

Zveřejnil(a) Vlasta Burian dne Sobota 31. prosince 2022

Nic na tom nezměnil podle Justa ani fakt, že ve svém divadle Burian ukrýval během války komunistického novináře a básníka Karla Konráda. Kdyby to tehdy nacisté odhalili, bylo by to pro herce fatální. Součástí trestu byl i pětiletý zákaz vystupování, který Burian těžce nesl. Zlomený, unavený a s podlomeným zdravím se ale nakonec k filmování vrátil. Naposledy si zahrál v pohádkové komedii Byl jednou jeden král z roku 1954. Burian zemřel 31. ledna 1962. Trvalo 32 let, než byl uznán nevinným z kolaborace.

Co říkáte osudu legendárního komika?

Zdroj: Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články