Nebojte se odložit podprsenku a buďte, jak vás bůh stvořil. Jde o možnost, jak předejít ochabnutí prsou, ukazují poslední studie

V Americe ženy odkládají své podprsenky. Trend odstartovala například i zpěvačka Rihanna, která nyní prosazuje přirozenou svobodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedna ze sourozenců Kardashianů nedávno na sociálních sítích sdílela své rozhodnutí nepoužívat podprsenku. Jenner se tak přidává k dalším celebritám, jako je například zpěvačka Rihanna, která letos prosazovala „přirozenou svobodu nenosit podprsenku“ taktéž. Nyní se však zdá, že se k trendu přidává čím dál více žen, čímž například obchody, jako jsou Victoria’s Secret, hlásí klesající tržby za podprsenky. Minulý týden se v Americe dokonce konal národní den bez podprsenky.

Trend roste, odložení podprsenek však není škodlivé

Rostoucí trend nenošení podprsenek tak odstartoval mnohé debaty ohledně možných zdravotních důsledků. Zdá se však, že pokud je žena zdravá a vyloženě netrpí problémy, které jsou přímo spojené s prsy, nemá na ni odložení podprsenky žádný vliv.

Výzkumů spojených s tímto tématem zatím není mnoho, avšak jedna malá studie se objevila již v roce 2013. Tu dokončil po patnácti letech odborný profesor ve Francii.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ve svém výzkumu dospěl k závěru, že podprsenky ženám neposkytují žádné výhody, a v průběhu času mohou být pro prsa dokonce škodlivé. Profesor uvedl, že jeho studie zahrnovala 300 žen ve věku 18 až 35 let. U všech prý zjistil, že se jim vlivem nenošení podprsenky vyvinulo více svalových tkání, aby jim poskytly přirozenou podporu.

Varoval však všechny ženy, které nosí podprsenky po celý život, aby je raději neodkládaly. V tomto okamžiku už by jim to nebylo nijak prospěšné, protože mají kvůli nepřirozené podpoře slabší tkáně. Žádné další výzkumy ale zatím neexistují.

Další výzkumy by trvaly desetiletí

Odborníci uvádějí, že je obtížné provádět dlouhodobé studie týkající se tohoto problému. Podle nich takový výzkum potřebuje celá desetiletí, aby mohli vyvést dlouhodobé účinky. Například v šedesátých letech někteří vědci vymysleli termín „Cooper’s droop“ pro povislá prsa. K tomu podle nich došlo, když starší ženy nenosily podprsenky. Název však pochází z Cooperových vazů, které pomáhají držet ženská prsa. Někdo říká, že šlo pouze o reklamní strategii, aby donutily ženy kupovat si jejich produkty.

iZdroj fotografie: Unsplash

To však vyšlo najevo později, když byla Cooperova teorie vyvrácena jinými americkými odborníky. Ti uvedli, že ochablá prsa ve vyšším věku ve skutečnosti nijak nesouvisí s podprsenkami ani například s kojením. Jde prý o to, kolikrát žena za život porodí a hlavně v jakém věku.

Lékaři se však staví k tomuto trendu jako k módní záležitosti než k té zdravotní. Móda se totiž nezakládá na zdraví a současný trend je vyvolaný celebritami, které ovlivňují značnou část běžných lidí. Ty nyní chtějí především ukázat svoji přirozenou hruď a cítit se „svobodně“. 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články