Odborníci bijí na poplach: Ztenčená ozonová vrstva nad Českem se někomu může stát osudnou

Podle odborníků jsme vystaveni velkému nebezpečí. Ozonová vrstva nad Českem je extrémně tenká. Jaká rizika nám kvůli tomu hrozí?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Léto odbíjí svou druhou polovinu, a pro milovníky slunečních paprsků se tedy pomalu, ale jistě zkracuje doba, kdy si mohou užívat své milované slunění. S oblíbenou letní činností jsou ovšem spojena i pravidla, která by se měla dodržovat, aby dopad naší zábavy neměl negativní vliv na naše zdraví. Zejména na území České republiky by se milovníci opalování měli mít na pozoru.

Stav je vážný!

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu varují před extrémně slabou ozonovou vrstvou. Tato informace poukazuje na to, že na naše území proniká více škodlivého ultrafialového záření, než tomu bylo v předchozích obdobích. Kvůli tomuto faktu narůstá procento onemocnění rakoviny kůže.

Aktuální situace je nejhorší za posledních 48 let. Situace se zhoršila i nad větší částí Evropy. K největším změnám došlo od loňského ledna. Od té doby odchylka ukazuje mezi -1 až -18 % pod dlouhodobým průměrem. Zejména z toho důvodu má slunce na našem území při jasném počasí stejnou sílu, jako bychom se nacházeli na pláži v Chorvatsku.

V čem je problém?

Ozonovou vrstvu nejvíce narušuje aerosol, který se nachází ve znečištěném ovzduší. Dále vrstvu narušují pesticidy, které se používají pro ošetření zboží při dálkové dopravě, např. metylbromy nebo freony. Podle Ministerstva životního prostředí ale škodlivých plynů v ovzduší ubývá. Monitoringem tohoto problému se zabývá Hydrometeorologický ústav. Informace o kvalitě ovzduší pravidelně zobrazuje na svém webu CHMI.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaká rizika přináší nadměrné záření?

Informace o zvětšení množství UV záření v našem ovzduší je velmi důležitá pro naše zdraví. Nadměrný pobyt na slunci nedělá dobře zejména naší kůži. Kůže vystavená nadměrnému UV záření je citlivější, snadno se spálí a je náchylnější pro tvorbu vrásek, varuje web TN.Nova. V horších případech může vést i k vážnějším onemocněním kůže, jako je fotodermatóza nebo nádorová onemocnění kůže.

Právě zhoubné i nezhoubné nádory kůže jsou nejčastější formou rakoviny na území České republiky. Počet nemocných již přesáhl 2000 pacientů za rok. Nádor na kůži je o to nebezpečnější, že je zpočátku nenápadný, ale velmi rychle se šíří. Svou silou dokáže usmrtit až polovinu pacientů.

Vystavujete se na sluníčku i přes možná rizika?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články