Obrazy Karla Gotta by se mohly prodat za statisíce. Většinu z nich ale rozdal

Moc nechybělo a ikona české hudební scény se mohla namísto zpěvu věnovat malování. Na svoji zálibu si ale zpěvák našel čas vždy. Jeho díla se prodávají za neuvěřitelné sumy.

Karel Gott i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Legendární zpěvák Karel Gott († 80) chtěl být od dětství malířem. Svůj talent objevil zřejmě dřív než pěvecký. Maloval prý zejména smuteční obřady, které ho fascinovaly. V deseti letech namaloval svůj první obraz pohřbu, na němž zobrazil sám sebe mezi truchlícími, jak stojí u hřbitovní zdi a hraje na křídlovku. V malování ho podporovali i rodiče. Zdrtilo ho, když neuspěl u přijímacích zkoušek na uměleckoprůmyslovou školu. Nakonec se ale jeho umělecká kariéra vydala jiným směrem.

Zpěvák byl vášnivý malíř

Jeho pěvecká kariéra byla nebývale úspěšná. Na malování si ale hudební ikona vždycky našla čas. A zpěvákova díla jsou mezi sběrateli vyhledávaná. Navzdory tomu, že kritika mistra nešetřila a jeho obrazy označovala za kýčovité. Jeho pěvecký talent byl nesrovnatelně vyšší než malířský, byl to ovšem vášnivý malíř s vlastním výtvarným projevem. Myslím, že maloval především pro radost svou, své rodiny a přátel,“ řekl Deníku majitel aukční síně Galerie Kodl Martin Kodl.

Jakmile se na trhu nějaký zpěvákův obraz objeví, moc dlouho se na něm neohřeje. „Prodávají se velmi dobře. Na trhu jich mnoho není, protože sám je nikdy neprodával, ale obdarovával jimi přátele a známé. O díla Karla Gotta měli a mají největší zájem sběratelé, kteří patří k jeho obdivovatelům a fanouškům,“ vysvětlil Kodl. Kupci jsou ochotni za dílo vlastnoručně namalované několikanásobným zlatým slavíkem utratit v aukcích nemalé částky.

Obrazy se vydražily za miliony korun

Ceny, za které se obrazy Gotta draží v aukcích, šplhají do statisíců i milionů. Občas to bývá překvapením i pro samotné dražitele. „Musím přiznat, že výsledek aukce byl překvapením, které nikdo nečekal. Jeho obraz Oldřich Nový a Anny Ondráková se vyvolával za 250 tisíc korun a vydražil se za 1,4 milionu,“ nadšeně vzpomíná na dražbu z roku 2018 Kodl. Na jiné dražbě vyšplhala cena zpěvákova obrazu V kavárně dokonce až na 3 miliony a dílo Mona Lisa s červeným vínem za 2 miliony korun, napsal Blesk.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený 𝗞𝗮𝗿𝗲𝗹 𝗚𝗼𝘁𝘁 💗 (@karel.gott_fanpage)

Na trhu ale moc obrazů od legendárního zpěváka není. Namaloval jich během svého života pravděpodobně několik desítek. Většinu však rozdal svým přátelům. „Mnoho originálů není k dispozici. Většinu svých děl rozdal. Byl to mimořádně laskavý člověk, který vždycky vyhověl přání majitelů děl, že se s nimi sejde a spolu s nimi a obrazem se vyfotí, napíše věnování,“ poznamenal Kodl s tím, že se s mistrem domluvili na tom, že nějaký svůj obraz dá do aukce osobně. Na to už ale nedošlo.

Co říkáte sumám, za které se obrazy Karla Gotta prodávají?

Zdroj: Deník, Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články