Obdivovaný herec své utrpení nedal znát, ale věděl, že se jeho čas naplnil. Políbil jeviště a šel se na svůj odchod připravit

Hvězda ikonických českých filmů se poprvé objevila před kamerou už ve svých devíti letech. Kvůli přání svého tatínka se ale na hereckou dráhu vydala oklikou.

Herec Václav Postránecký i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Generace Čechů zbožňují komedie, ve kterých své herecké umění předvedl Václav Postránecký. Žádné další snímky už ale bohužel nenatočí. V květnu před pěti lety totiž zemřel. Na sklonku života se potýkal s obrovskými zdravotními problémy, přesto se nechtěl své milované profese vzdát. Když stál na divadelním jevišti naposledy, udělal dojemné gesto, kterým se rozloučil se Zlatou kapličkou i svým publikem.

Ve filmu se objevil už v 9 letech

Nezapomenutelné role ztvárnil charismatický herec v ikonických snímcích S tebou mě baví svět, Černí baroni, Konto separato nebo třeba Bobule. Ke kumštu ho to táhlo už od dětství. Věnoval se ochotnickému divadlu a už v devíti letech se objevil ve filmu Konec strašidel. Vyučil se ale zámečníkem. „Byl to požadavek mého otce, který byl hodně levicově orientován a věřil, že dělnická třída bude vždycky vládnout,“ cituje někdejší Postráneckého vyjádření web ČT.

Hořící svíčky ve tmě

Další herecká legenda už není mezi námi. Hrdina řady českých filmových hitů odešel na věčnost

Táhlo ho to ale k divadlu. Když ho nevzali na DAMU, začal pracovat jako jevištní technik v libereckém divadle. Své první angažmá dostal v Uherském Hradišti. Po návratu do rodné Prahy se v roce 1978 stal členem činohry Národního divadla. Považoval si toho a první české scéně zůstal věrný až do své smrti. Vyjma herectví se věnoval i dabingu, učil na FAMU a jistou dobu stál v čele Herecké asociace.

Nemoci se snažil statečně čelit

Poslední roky svého života Postránecký bojoval s rakovinou. Podstoupil operaci a chemoterapii. „Vážení a milí, v životě každého z nás nastávají různé momenty a různá období. V tom svém právě prožívám zásadní etapu, kdy se snažím vrátit své tělo za pomoci týmu lékařů do obvyklé kondice. Je však jen na mně, abych se k celé věci postavil statečně a čelil tomu beze strachu, jak nejlépe dokážu,“ informoval veřejnost o své nemoci v červnu 2018 prostřednictvím prohlášení pro web PrimaLiving.

Nemoc ale byla silnější. Rakovina metastázovala do celého těla. Milované profesi ale zůstal herec věrný až do posledních chvil a své utrpení nedával najevo. Naposledy odehrál v Národním divadle představení Tři sestry a po závěrečném aplausu políbil jeviště a odešel. Toužil se vrátit i před kameru, ale už na to neměl sílu. Ve filmu 3Bobule už diváci slyší jen jeho hlas. Legendární herec zemřel doma 7. května 2019 ve věku 75 let.

V jaké roli se vám zesnulý herec líbil nejvíce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články