Nejlepší přátelé se rozhodli postavit si vlastní vesnici s výhledem na řeku. Bylo to jejich nejlepší rozhodnutí v životě

Osm přátel se rozhodlo strávit jejich důchod společně, a proto si postavili své vlastní městečko, které vyhovuje ekologickým požadavkům dnešní doby.

i Se souhlasem: Alexander Stross
                   

V dnešní době můžeme cítit stále se zvyšující ekologický imperativ, který se postupně dostává i do národních politik. V USA, ve státě Texas, již pronikl i mezi „obyčejné lidi“. Skupina osmi přátel se rozhodla pro stavbu vlastního mikro města, které vybudovali v souladu s tamním ekosystémem. Se stavbou jim pomáhal architekt Matt Garcia, přičemž cena jednoho domu vyšla v přepočtu na zhruba jeden milion korun.

iZdroj fotografie: se souhlasem Alexander Stross

Na detailech záleží

Když přátelé uvažovali nad místem, kde by chtěli trávit svůj volný čas a později i důchod, vybrali si břek řeky Llano, což je přibližně hodinu a čtvrt jízdy autem od města Austin v Texasu, USA. Celkem čtyři domky jsou navržené tak, aby interiér navozoval pocit tepla, které vyváží pocitový chlad kovu použitého na fasádě. Kromě domků mají přátelé k dispozici i společnou kuchyň s jídelnou a pokoj pro hosty.

Ve společných prostorách nechybí moderní kuchyňská linka s žulovou pracovní deskou, stojan na víno, nerezové spotřebiče, nebo prostorná lednice. Pokoj pro hosty je vybaven palandou a disponuje prostornou terasou, na které si může návštěva vychutnat výhled na okolí. Četná okna dodávají do každého z domků dostatečné množství světla spolu s průhledy na okolní scenérii. Všechny domky jsou navrženy tak, aby si navzájem nebránily ve výhledu.

 V souladu s přírodou

Materiály použité na výrobu domu plní vícero funkcí – například oplechování jednotlivých domků zároveň odráží sluneční svit. To, spolu se zaizolovanými okny, následně zajišťuje, že je v domech příjemně chladno i přes teplá léta, která v oblasti panují. Podle jednoho z přátel je místo jednoduše magické, i přesto, že je suché. Pozorovat tu mohou zajíce, rysy, jeleny a mnoho druhů ptáků.

Přátelé si přáli domky navrhnout s ohledem na problémy se suchem, se kterým se potýká celý stát (Texas). Domky proto disponují zkosenou střechou, z níž stéká dešťová voda do integrovaných nádrží o objemu téměř 190 m3. Zachycená voda je následně použita na zavlažování pozemku. Ačkoliv dokončení celého komplexu bude nějakou chvíli trvat, osmice přátel již má své domky hotové a může zde odpočívat kdykoliv chce.

iZdroj fotografie: se souhlasem Alexander Stross
Sběrné nádrže na dešťovou vodu

Zdroj: The Powerful Mind

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články