Při narození byly vyměněny: „Děti“ zjistily pravdu až ve věku 67 let

Neuvěřitelný příběh poznamenal životy dvou kanadských mužů, kteří se dozvěděli, že po narození došlo k jejich záměrné záměně. Krutou roli v tom sehrály tamní úřady.

miminko v porodnici i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dlouhé roky čelil sedmašedesátiletý kanadský rybář a podnikatel Richard Beauvais diskriminaci kvůli svému domorodému původu. Domníval se totiž, že má indiánské předky, a na své kořeny byl pyšný. Až nyní ale zjistil, že všechno je úplně jinak a vlastně žil život někoho jiného. Při narození byl totiž v porodnici vyměněn s jiným novorozencem. Obě děti vyrůstaly v cizích rodinách a šokující pravdu se dozvěděly až v seniorském věku.

Pravdu odhalily genetické testy

Celý život byl Beauvais hrdý na svůj údajný indiánský původ, jenže teď zjistil, že ve skutečnosti je vlastně potomkem ukrajinských, polských a aškenázských Židů. Odhalil to totiž genetický test, který mu nechala udělat jeho dcera jen tak pro zábavu. Jenže výsledek byl šokující. Beauvais mu zpočátku nechtěl uvěřit, protože nechápal, co se vlastně děje. Nabízela se možnost, že mohl být v nemocnici v provincii Manitoba krátce po svém narození v roce 1955 zaměněn s jiným dítětem.

Původně nahodilá teorie se později potvrdila. Podobný test DNA si totiž nechala udělat i Evelyn Stockiová. Výsledek testu ji rovněž děsivě zaskočil. Odhalil totiž, že Eddy Ambrose, kterého celý život považovala za svého mladšího bratra, není s její rodinou vůbec příbuzný. A naopak že jejím biologickým sourozencem je právě Beauvais. Když se ukázalo, že se oba muži narodili ve stejný den v roce 1955 v Manitobě, spojili si to. Muselo dojít k jejich záměně v porodnici.

Chtějí vědět, jakou roli sehrály úřady

Zjištění u obou mužů, kteří vedli zcela odlišné životy poznamenané domorodou, resp. ukrajinskou katolickou výchovou, vyvolalo existenční krizi. Navíc když se ukázalo, že jejich výměna byla záměrná. Vůči původním indiánským obyvatelům v minulosti vedly kanadské úřady krutou politiku. V rámci snah o asimilaci domorodých dětí je totiž oddělovaly od jejich biologických rodičů a umisťovaly do bělošských rodin. Přesně to byl i případ Beauvaise a Ambrose.

Oba muži si najali právníky, aby se objasnily přesné okolnosti jejich výměny v porodnici. Současně chtějí zjistit, jakou roli v tom sehrály kanadské úřady. „Byl jsem okraden o svůj život. Je to něco, co už se mi nevrátí. Ztratil jsem ten čas,“ řekl Ambrose deníku Globe and Mail. Oba muži zůstali v kontaktu a plánují, že společně oslaví své narozeniny. Beauvais dodal, že se bude vždy považovat za indiána, protože v této kultuře vyrůstal. V Kanadě jde už o pátý veřejně známý případ výměny dětí.

Co říkáte roli, kterou ve výměně dětí sehrály úřady?

Zdroj: GlobeAndMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články