Zemřel pacient, který bojoval s covid-19 nejdéle ze všech. Nemoc ho sžírala téměř 15 měsíců. Z jeho posledních slov zamrazí

Jason Kelk, nejdelší britský pacient s codidem-19, nakonec ukončil léčbu, která trvala přes rok. Čtrnáct dlouhých měsíců prožil na lůžku na jednotce intenzivní péče. Cesta za uzdravením měla cíl v nedohlednu.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jason Kelk
                   

Nejdelší pobyt pacienta s covidem ve Velké Btitánii, Jason Kelk strávil v nemocnici čtrnáct a půl dlouhým měsíců. I po takhle dlouhé době byla nakonec léčba zastavena, podle jeho příbuzných, manželky a donce i jeho samého, si toho vytrpěl až až. Už toho na něj bylo zkrátka moc. Ventilátor, antibiotika a kapačky, tak probíhal jeho den.

Nelehká situace, která postihla rodinu Jasona

Devětačtyřiceti letý Jason Kelk byl do nemocnice Svatého Jakuba v Leedsu přivezen 31. března loňského roku (2020). Tam podstoupil podstatnou část své léčby covidu. Byl dále přemístěn do hospice, kde ještě ten den vydechl naposledy. Zemřel, jak se patří, s rodinou a lidmi, které měl rád, okolo. Jeho rozhodnutí přestat s léčbou nebylo nečekané.

Sue, jeho žena, konstatoval, že jeho bitva s nemocí byla nekonečná a příšerně vyčerpávající pro něj. Přesto do poslední chvíle neztráceli ani víru, ani naději. A k jeho finálnímu rozhodnutí vedl fakt, že se jeho zdravotní stav téměř nezlepšoval a vyhlídky měl nejisté. Lidé můžou nabýt dojmu, že toto rozhodnutí bylo důkazem zbabělosti. Jeho žena to však vidí jinak, „myslím, že to bylo to nejstatečnější, co mohl udělat,“ prohlásila.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jason Kelk

Jasnův nekonečný průběh covidu-19

Jason už dříve nebyl úplně nejzdravější, potýkal se jak s cukrovkou, tak s astmatem. Hned při prvních potížích způsobených covidem byl hospitalizován a po třech dnech nakonec převezen na jednotku intenzivní péče. Tam začal bojovat o holý život, mnohokrát měly jeho plíce a ledviny už namále. Kvůli lékům a i dalším příčinám se objevily také značné žaludeční potíže.

Jídlo nepřipadalo v úvahu a výživa mu začala být podávána nitrožilně. V březnu letošního roku, téměř rok po hospitalizaci, se jeho stav začal obracet k lepšímu. 15 dní zvládl i bez ventilátoru a všecko šlo, jak mělo. Byl dokonce odstraněn i ledvinový filtr a jednou týdně ho brali i na procházky. Několikrát prohlásil, že se už těší domů.

Zdravotní se zase rychle obrátil k horšímu

Před začátkem května byl schopen sníst i koláč a vypít čaj. Díky svému zdravotnímu zlepšení se opět začal věnovat své vášni, počítačovému programování. Avšak tento záblesk naděje opět rychle zhasl a zmizel, když se Jason počátkem května musel vrátit na ventilátor. Infekce se rozšířily. Nakonec se i s manželkou Sue dohodli, že ho tímhle už jen zbytečně trápí a vyčerpávají. A tím si zpečetil vlastní osud.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jason Kelk

Sue se k manželovu odchodu ještě vyjádřila, že antibiotika v podstatě fungovala, ale duše už odešla. Do poslední chvíle ještě věřila v zázrak, ten však nepřišel. Manžel, otec a dědeček umřel obklopen svými nejbližší, svou rodinou. Zanechal za sebou pět nevlastních dětí a osm vnoučat. Dvě z vnoučat neměl ani možnost spatřit, kvůli jeho pobytu v nemocnici. Dodala zdrcená Sue.

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články