Motoristé zuří z toho, co si cyklisté na silnicích dovolují, aniž by jim hrozil trest. Policie zveřejnila video jako varování

Dvojí metr při řešení porušování dopravních předpisů se automobilistům nelíbí. Zatímco oni za překročení rychlosti vyfasují minimálně pokutu, kolaři vyváznou s domluvou.

cyklistky jedou na silnici i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Motoristé nejsou příliš nadšení z cyklistů, kteří se prohánějí po silnicích. Po chodcích jsou totiž nejvíce zranitelnými účastníky silničního provozu, takže větší odpovědnost za bezpečnost je právě na řidičích. Cyklisty nic nenutí nastudovat si dopravní předpisy a stává se, že je prostě při jízdě na silnicích nerespektují, nebo dokonce ignorují. Pro motoristy jsou pomalou a nevyzpytatelnou překážkou v provozu. Stačí málo a může dojít k fatální nehodě.

Policie nedisciplinovaným cyklistům domluvila

Přestože komunikací s pruhy určenými pro cyklisty přibývá rapidním tempem, stále je jich zoufale málo. Takže kolařům nezbývá nic jiného než vyrazit přímo do provozu. Problémem je jejich zranitelnost, nepředvídatelné chování i překračování pravidel silničního provozu. Kamera ve voze dopravních policistů v britském městečku Dartmoor zachytila skupinu cyklistů, kteří se řítili rychlostí 63 kilometrů v hodině v obci, kde je povolená padesátka.

Omezení rychlosti na silnici skupina kolařů podle serveru Daily Mail prostě nerespektovala. Na videu je jasně vidět, jak tachometr policejního vozidla, které se cyklisty snaží dohnat, ukazuje rychlost 63 kilometrů v hodině. Zatímco na motoristy by si hlídka rázně došlápla a v lepším případě by řidič vyvázl jen s pokutou, skupince kolařů v podstatě nic nehrozí. Policisté neukázněné cyklisty zastavili, upozornili je na překročení povolené rychlosti a vše se obešlo jen s domluvou.

Je to nefér, rozčilují se motoristé

Po incidentu policie vysvětlila, že legislativa po cyklistech nevyžaduje, aby dodržovali rychlostní omezení. Na rozdíl od automobilů totiž kola nemusí být vybavena tachometrem. „Cyklisté, prosím, uvědomte si, jakou rychlostí jedete a jak vás to ovlivní v případě srážky. Tato skupina dnes v Dartmooru jela rychlostí 63 km/h na silnici s omezením 50 km/h. Zastavili jsme je, domluvili jim a poskytli vhodné rady,“ uvedla policie u videa, které zveřejnila na svém twitterovém účtu.

Mezi motoristy způsobilo video pořádný poprask. Řešení incidentu domluvou je rozzuřilo. Cyklisté by stejně jako řidiči měli být podle nich pokutování nebo přijít o body, aby si uvědomili nebezpečnost svého chování na silnici. Kdybych jel autem a byl přistižen při rychlosti 63 km/h, dostal bych pokutu. Tohle není fér,“ napsal jeden z diskutujících u videa zveřejněného na kanálu The Independent. Policie připustila, že cyklisté nesmí jezdit nebezpečně, neoparně nebo bezohledně, nicméně legislativa nevyžaduje, aby dodržovali rychlostní limity.

Dopravních nehod, jejichž účastníky jsou cyklisté, v Česku přibývá každým rokem. Jen za letošní první pololetí jich podle České televize bylo 1 759. Zemřelo při nich 23 cyklistů, což je nejvíce za posledních sedm let, a 108 bylo vážně zraněno. Z policejních statistik vyplývá, že nejčastější příčinou nehod je nezvládnutí řízení a nedostatečná pozornost při řízení ze strany kolařů i řidičů automobilů. Na Dámském Deníku jsme již psali o jedné fatální autonehodě způsobené nepozorností, jež může být pro všechny účastníky silničního provozu varováním.

Jaké zkušenosti máte s cyklisty v dopravním provozu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články