Ikonické hity Michala Davida znají i lidé, kteří jeho tvorbu ani samotného umělce nemají v oblibě. Je fenoménem, jehož počiny prostě rozdělují veřejnost na dva tábory.
Hitmaker Michal David je ikonou české pop music. Pro generaci Husákových dětí jsou hity jako Nonstop, Céčka nebo třeba Děti ráje prostě legendární. Ve dvaašedesáti letech stále vyprodává koncertní sály. Žije v luxusní vile na okraji Prahy, kde vybudoval nahrávací studio, vlastní drahé automobily i dům v zahraničí. Celý jeho umělecký život ale není jen zalitý sluncem. Jsou lidé, kteří jeho tvorbou pohrdají, považují ji za lacinou a zpěváka za umělce poplatného bývalému režimu.
Házeli po něm rajčata a kamení
Přestože byl tehdy králem diskoték a mejdanů, zažil hodně horké chvilky v plzeňském Lochotíně v roce 1987, kde se konal festival v rámci mírových pochodů, které připomínaly vraždu švédského premiéra Olofa Palmeho. Vedle popové hvězdy Michala Davida tam měla vystupovat kapela Stromboli a západoněmecká špička punkové scény Die Toten Hosen a Einstürzende Neubauten. Vyznavači punku a příznivci diskotékového interpreta tvořili v hledišti dvě absolutně nesourodé skupiny.
Když se po vystoupení proslulých německých pankáčů objevil na pódiu Michal David, začala mela. Lidé na něj házeli rajčata a štěrk. Šokovaná hvězda československé pop music vystoupení přerušila. A pak to šlo ráz na ráz, včetně potyček fanoušků s příslušníky Veřejné bezpečnosti. Einstürzende Neubauten už nesměla vystoupit. Západoněmecké účinkující naložili do autobusu a odvezli na hranice. „My jako kapela Allegro jsme ten festival zastřešovali. Nebejt nás, tak žádný punkový festival nebyl a Die Toten Hosen tam nehráli,“ uvedl Michal David.
Spálil se, když pomohl kamarádům
Že z něj nebudou nadšení posluchači punku, je logické. Ale spousta lidí nemůže hitmakerovi přijít na jméno, protože byl poplatný komunistickému režimu. Jenže to byla naprostá většina umělců. Bylo jen minimum odbojných jako Marta Kubišová. „Zpíval jsem za komunistického režimu, stejně tak jako mnoho milionů lidí pracovalo v komunistickém režimu. Já zpívám pro lidi. Pouze dělám svoji práci a dělám ji rád. A jsem poplatný pouze svým příznivcům a fanouškům,“ vysvětluje Michal David.
Když se ho rozhodl za celoživotní práci vyznamenat prezident Miloš Zeman, byl znovu terčem kritiky. „Měl jsem radost, zároveň mi ale bylo jasné, že přijde palba kritiky. Tak to u mě už bývá, ať dělám cokoliv, tak se vždy vytvoří dva tábory,“ vyjádřil se zpěvák. Nepříjemné chvilky ale zažil i v soukromí. Opakovaně se spálil, když finančně vypomohl kamarádům. „Zažil jsem to nejednou. Je mi to vždycky hrozně líto, když mě podvede někdo, koho znám třicet let a něco takového bych od něj vůbec nečekal,“ dodal zpěvák, skladatel a producent.