Michael Kocáb se rozpovídal o svém nelehkém dětství: „Chodil jsem s brekem domů,“ přiznává.
Známý hudebník a politik Michael Kocáb zažil na jaře velmi smutnou událost. Zemřela mu jeho milovaná maminka Darja v úctyhodném věku 92 let. Michael zavzpomínal na dětství, které nebylo vždy růžové. Vyrůstal totiž v silně věřící rodině a to bylo důvodem, proč si v dětství prošel mnohými ústrky ze strany svých spolužáků.
Vyrůstal v rodině evangelického faráře
Víru v Boha měl Michael v sobě již od útlého věku. Jeho otec Alfréd byl kazatelem Českobratrské církve evangelické a jeho maminka psycholožka a psychiatrička. V době, kdy byl Michael malý, se bohužel víra v totalitním Československu jevila jako společenské stigma, a tak si Michael zažil své. Děti ho nazývaly kostelní krysou a posmívaly se mu, že místo do Pionýra chodil na náboženství. „Mlátili mě, kopali, plivali na mě. Někdy jsem utekl s brekem domů a vím, že jsem byl úplně šokován tou agresí. Naši mi to trpělivě vysvětlovali,“ prozradil Kocáb před lety pro deník Blesk.
Rodina si zažila velmi kruté časy. Michaelův otec upadl v nemilost komunistického režimu. Stal se kritikem cenzury a nátlaku StB a následkem toho nemohl kázat jako duchovní. Deset let také musel nucenně pracovat jako topič v kotelně. K výkonu svého povolání se mohl vrátit až v létě 1989, několik měsíců před pádem komunistického režimu.
Z hudebníka se stal politikem
Takové prostředí Michaela do značné míry formovalo. Absolvoval pražskou konzervatoř, kde si za svůj obor vybral skladbu a varhany. Ještě během studií založil dnes již legendární kapelu Pražský výběr, která se pohybovala v prostředí undergroundu a v 80. letech měla na pět let zakázanou činnost. V roce 2006 byl Pražský výběr v pozměněné sestavě znovu obnoven.
Politicky činným se Michael stal v roce 1989, kdy nejdříve s Michaelem Horáčkem založili iniciativu Most. Po 17. listopadu 1989 se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra a prošel si řadou politických funkcí. Byl například poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR. Stal se také celoživotním přítelem bývalého prezidenta Václava Havla. Nejvyššího politického postu dosáhl v letech 2009–2010, kdy byl ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky ve Fischerově vládě.
Maminka byla doktorka lidských duší
Také Michaelova maminka Darja byla výjimečnou ženou. Působila v psychiatrické léčebně v Kosmonosech, kde se nebála pracovat s velmi těžkými případy. „Někteří se báli otevřít a hovořit, tak jsem s nimi malovala nebo šla na procházku, což bylo vždycky dost riskantní, protože to byli útěkáři,“ svěřila se Darja v dokumentu České televize Ještě jsme tady. V Mladé Boleslavi také založila dětskou psychiatrickou ambulanci a stála za zrodem SOS vesniček.
Jako spisovatelka vydala tři knihy esejí a próz (Zpráva odjinud, Třikrát a dost, V tichu). Ve své profesi se snažila o inovativní postupy a ráda zkoušela naprosto neznámé moderní metody léčby. Stála u vzniku České arteterapeutické asociace a zaměřovala se na prezentaci výtvarné tvorby lidí s duševním onemocněním.