Italská matka měla po krk dvou 40letých synů – příživníků. Dala je k soudu a ten jim dal příkaz k vystěhování

S ohledem na dlouhou tradici soužití více generací pod jednou střechou, typickou pro tuto jihoevropskou zemi, jsou podobné rodinné spory překvapivě časté.

                   

Přestože se může zdát, že mateřská láska je bezbřehá, pravděpodobně nějaké své hranice má. Trpělivost s dospělými dětmi, které nechtějí převzít odpovědnost za svůj život, došla jedné z italských matek. Odmítala totiž už nadále živit a dělat služku svým dvěma synům. Pro ženu nekomfortní rodinná situace dokonce dospěla tak daleko, že se zoufalá pětasedmdesátiletá matka obrátila na soud, aby se potomků, kteří okupují její dům, zbavila.

Ve čtyřiceti odmítali opustit mamahotel

K poměrně drastickému řešení se žena z města Pavia na severu Itálie uchýlila, protože si už nevěděla rady. Její dva synové, kterým je 40 a 42 let, se neměli k tomu, aby mamahotel opustili. Navíc se odmítali podílet na chodu domácnosti a nechali se od své staré matky živit, přestože podle místních novin LaProvinciaPavese jsou oba zaměstnaní. Na opakované prosby své matky, aby si našli jiné bydlení, ani jeden z dospělých mužů nereagoval.

Nakonec pomyslný pohár přetekl. Žena se obrátila na soud s žalobou na vystěhování a pohodlný život synů skončil. Soudkyně Simona Caterbiová, která kauzu řešila, totiž dala matce za pravdu. Podle ní právo synů nechat se hostit matkou v jejím domě není vzhledem k jejich věku ospravedlnitelné. Uvedla rovněž, že v italské legislativě není žádné ustanovení, které by dávalo plnoletému potomkovi právo bydlet v domě svých rodičů bez jejich souhlasu. Nezvedení synové se mají vystěhovat do 18. prosince.

Muž žaloval rodiče, protože mu nedávali peníze

Podobné rodinné spory jsou v Itálii zejména s ohledem na dlouhou tradici vícegeneračního soužití překvapivě časté. Podle deníku TheGuardian však počty dospělých dětí, které žijí u rodičů, v posledních letech dramaticky vzrostly, především v důsledku nepříznivých ekonomických podmínek. Spousta z nich jsou ale právě také takzvaní bamboccioni (velké děti), což je posměšné označení těch, kteří žijí u rodičů jen kvůli pohodlí a bydlení i jídlu zdarma.

Sodní kladívko a váhy spravedlnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože nařízení vystěhovaní, jako v případě synů matky z Pavie, jsou vzácné, spory dětí s rodiči často vyřeší až justiční mašinérie. Jedním z nich byla i kauza 35letého muže, který hnal k odpovědnosti své rodiče. U soudu argumentoval, že pracuje na částečný úvazek a jeho příjem mu nestačí k životu. Potřebuje tedy peníze od rodičů. Italský nejvyšší soud v roce 2020 případ zamítl s tím, že mladí dospělí nemají automatické právo na takovou finanční podporu. O ještě absurdnější kauze, kdy dívka žalovala rodiče kvůli tomu, že ji přivedli na svět, psal DámskýDeník.

Čeští rodiče na bydlení významně přispívají

Zatímco v Itálii nebo třeba také v Řecku, Chorvatsku, Španělsku či na Slovensku děti opouštějí mamahotel v průměru až po třicítce, čeští potomci vylétají z hnízda už ve 26 letech, což je pod průměrem Evropské unie. „Nemáme data, která by nám řekla, kolika mladým lidem rodiče přispívají na nájem, ale víme, že podíl vlastníků, kterým rodiče přispěli na pořízení vlastního bydlení, je v Česku velmi významný,“ citují SeznamZprávy ekonoma Petra Sunegu ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Proč dospělé děti jen nerady opouštějí mamahotely?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články