Matka odhlásila své děti ze školy, aby je nechala dělat, co chtějí – od ležení po hraní si s legem

Mladá maminka odebrala obě své děti z běžné školy a rozhodla se pro domácí vzdělávání. Děti si samy určují, kdy se chtějí učit a kdy si chtějí hrát.

chlapec se učí s matkou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Dvojnásobná maminka se rozhodla ke kroku, který rozděluje rodiče na 2 tábory – rozhodla se odebrat své děti ze školy poté, co se sama vyučila učitelkou. Mluví o takzvaném „odškolení“, o termínu se dozvěděla teprve nedávno a jako matce i jako učitelce se jí velice zalíbil. Nyní jej hodlá praktikovat na obě své děti.

Maminka se rozhodla pro domácí vzdělávání

Bethany Bishop je 29letá dvojnásobná maminka, která se rozhodla odebrat svého 6letého syna z první třídy a vzdělávat jej doma, jakmile se vyučila učitelkou. Po důkladném uvážení nechce učit cizí děti, jen ty svoje. Stejně tak doufá, že bude moci učit i svého 4letého syna, až dosáhne školního věku. Rozhodla se tak poté, co objevila termín „unschooling“ neboli „odškolení“.

Princip „odškolení“ je velice kontroverzní, proto také rozděluje společnost na 2 tábory. V podstatě bortí všechny základy, které tvoří klasické školství a tím i fungování společnosti, jak ji znáte. Nejsou zde žádné známky, žádný rozvrh, tady si dítě určuje, kdy a za jakých podmínek se bude učit a kdy je čas na hraní. Dělá si, co chce.

dítě se učí doma iZdroj fotografie: Freepik

Někteří učitelé maminčino rozhodnutí podpořili

Je nutno podotknout, že Bethany neměla se školou svého syna žádné problémy, spíše naopak. Měla jen pozitivní zkušenosti, stejně tak si velice dobře rozuměla s učitelem svého syna, který ostatně její rozhodnutí pro domácí výuku sám podpořil. Jak se ukázalo, i její syn byl nadšený. Nový přístup mu vyhovuje, jediné, v čem strádá, je setkávání s přáteli. Ovšem Bethany dbá na to, aby se svými bývalými spolužáky byl v kontaktu i nadále a necítil se osamělý.

Bethany užívá praktickou výuku. Bere svého syna do přírody, kde ho vyučuje přírodopisu a biologii. Jakmile je unavený a studium ho přestává zajímat, sám si určí, že je nyní čas hrát si. Našel v novém přístupu spoustu svobody. Je nadšený z toho, že si můžeme celé dny hrát s legem a poté si může číst, je to vášnivý čtenář,“ dodala Bethany. Mladá maminka je šťastná z možnosti vyučovat obě své děti doma, ale určitě jim nebrání v návratu do běžné školy, pokud si samy řeknou.

Jaký máte názor na takzvané „odškolení“?

Zdroj: Mirror
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články