Pro dobrotu na žebrotu. Žena se snažila vybrat peníze pro nemocné děti. Sama se ovšem dostala do existenčních problémů

Matka se snaží uživit své tři děti, z nichž dvě jsou nemocné a potřebují nepřetržitou péči. Chodit do práce nemůže a zkusila si přivydělat z domova, ale někdo ji udal.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obrovské zdražování základních potravin, vody, tepla i energií způsobuje velké finanční nesnáze zejména seniorům a rodičům samoživitelům. Své o tom ví i čtenářka DámskéhoDeníku Ivana D. ze severních Čech. „Žiji sama se svými dětmi. I když bývalý manžel platí výživné, měli jsme co dělat, abychom vyšli. Teď se ale všechno zhoršilo. Přišla jsem o příspěvek na péči o syna a kvůli přivýdělku mě někdo udal. Nevím, co bude dál. Cítím, že to se mnou jde z kopce,“ napsala nám do redakce.

Syn je autista a dcera má schizofrenii  

Se třemi dětmi čtenářka žije v pronajatém bytě. Měsíčně se snaží vyjít se zhruba dvaceti tisíci korunami. Skoro polovinu spolkne platba za bydlení. „Pobírám příspěvky na děti a exmanžel posílá alimenty, ale je to jen kapka v moři, protože všechno teď strašně zdražilo. Znám jeho situaci a vím, že dělá, co může,“ uvedla paní Ivana. Dvě z jejich dětí jsou navíc nemocné. „Tříletý syn trpí autismem a malá dcera je psychicky nemocná,“ smutně podotkla.

Paní Ivana kdysi dělala dobrovolnici v organizaci, která vybírala peníze pro potřebné a znevýhodněné děti. Teď by takovou podporu potřebovala sama. Onemocněla totiž a nepřetržitá péče zejména o dvě handicapované mladší děti jí ani neumožňuje pracovat. „Měla jsem rakovinu děložního čípku a mám problémy s klouby, lékař říkal, že bych měla jít na operaci kyčle. Ale moje zdraví je až na posledním místě, děti mají přednost,“ svěřila se paní Ivana.

Zoufalá samoživitelka už neví, jak dál: „Šetříme, kde se dá. Dětem nemůžu koupit oblečení, natož dovolenou“

Vyráběla kompoty, aby sehnala peníze

Snažila se vymyslet, jak vydělat peníze, aby pomohla svým dětem. Přišla s nápadem, že bude vyrábět domácí zavařeniny. „Lidé nám dávali ovoce a zeleninu ze zahrádky, ze kterých jsem vyráběla domácí marmelády, okurky, kompoty. Byl o ně i zájem. Jenže pak se všechno pokazilo. Někdo mě udal,“ vypráví paní Ivana. Domácí výroba potravin podléhá přísným hygienickým předpisům a prodej musí splňovat určité zákonné normy. Svoje malé podnikání však čtenářka nikde neohlásila.

Matka se synem v náručí iZdroj fotografie: Freepik

Teď se obává, že přijdou kontroly a namísto výdělku ještě bude muset platit pokuty. Uvažovala nad tím, že by svůj byznys zlegalizovala. „Mám doma opravdu čisto, ale bydlím ve starém pronajatém bytě, kde se všechno rozpadá. Hygienické normy moje výroba určitě nesplní,“ zoufá si paní Ivana. Přestože její autistický syn potřebuje být nonstop pod dohledem, dávky na péči o něj nedostane. „Často si s ním nevím rady, protože mívá záchvaty vzteku. Když člověk nemá peníze na jeho léčbu, může jen sedět a brečet,“ dodala čtenářka.

Jedinou oporou je nejstarší dcera

Proti zamítnutí příspěvku na péči o syna se odvolala, ale neví, jak to dopadne. Jde o podstatnou částku téměř 10 tisíc korun, která by finanční potíže rodiny vyřešila. Problémy totiž žena má i s mladší dcerou, která má schizofrenii. Odmítá vycházet z domu a pokusila se o sebevraždu. „Potřebuje odbornou pomoc, ale když jsem ji objednala k dětskému psychiatrovi, dostali jsme termín až v polovině roku 2024. To je přece výsměch,“ zlobí se paní Ivana. Jedinou oporou je pro ni nejstarší dcera, která zoufalé matce pomáhá.

Jak byste řešili podobnou situaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články