Manžel dostal za úkol koupit sýr na špagety. Doma mu partnerka vynadala, že je evidentně shnilý, a poslala ho zpátky do obchodu

Konzumace zkaženého nebo plesnivého sýra není bezpečná. Může totiž vést k nepříjemným zdravotním komplikacím, počínaje zažívacími obtížemi a konče poškozením orgánů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Narazit v obchodě na závadnou, zkaženou nebo nebezpečnou potravinu je běžnější, než si většina lidí myslí. Nabízejí je velmi často velké supermarkety, ale sázkou na jistotu nejsou ani malé místní obchůdky. Své o tom ví čtenářka DámskéhoDeníku Dana K. z východních Čech. „Když manžel přinesl z obchodu ten sýr, myslela jsem, že si ze mě dělá legraci. Byl evidentně zkažený, a on ho koupil,“ napsala nám do redakce.

Poslala manžela, aby závadný sýr vrátil

Rozzlobená paní Dana poslala svého manžela zpátky do obchodu, aby sýr reklamoval. Nejenže totiž nekoupil správný druh sýru, ale ten, který přinesl domů, byl navíc špatný. „Vařila jsem špagety a zjistila, že nemáme sýr. Manžel se nabídl, že zajede do nedaleké Jednoty. Je to malý krám, moc na výběr tam prý neměli, takže koupil kus váženého sýru. Nezkoumal ho, takže si nevšiml, že je shnilý,“ uvedla čtenářka.

Žena si koupila hovězí z Lidlu a bylo jí špatně. Pár dnů na to zjistila, že bylo zkažené

Když paní Dana sýr rozbalila, bylo na první pohled zřejmé, že není v pořádku. „Odporně smrděl, byl lepkavý a jednoduše nejedlý. Hned jsem manžela poslala, ať ho jde vrátit. Uznali, že není v pořádku, a vrátili mu peníze.“ O pár týdnů později se podívala na web Potraviny na pranýři, na kterém Státní zemědělská a potravinářská inspekce informuje spotřebitele o zkažených a závadných potravinách. „Byla jsem v šoku,“ podotkla naše čtenářka.

Sýr zapáchal a měl oslizlý povrch

Jednou z nebezpečných položek na webu totiž byl i sýr, který její manžel koupil. Narazili na něj kontroloři potravinářské inspekce v Jednotě v Heřmanově Městci. „Výrobek zapáchal po kažení, povrch byl rozměklý a oslizlý a byly patrné barevné změny. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,“ uvádí se na webu s tím, že balení sýru šarže DMT 11. 07. 2023 mělo prošlé datum minimální trvanlivosti. „Přesně tenhle sýr jsme si koupili,“ dodala paní Dana.

Žena krájí sýr na prkénku iZdroj fotografie: Freepik

Pokud by podivný zápach, konzistenci i barvu sýra manželé považovali za běžnou a potravinu by zkonzumovali, koledovali by si o nepříjemné zdravotní problémy. Podle serveru iDnes plísně a bakterie rozkládají potravinu a vytvářejí nebezpečné mykotoxiny. Jednou z nejrizikovějších potravin je v tomto ohledu právě sýr. Po jeho požití může dojít k zažívacím obtížím, otravě a v extrémních případech i k poškození jater a ledvin. Na DámskémDeníku jsme však psali i o tom, že za zažívacími obtížemi mohou stát i jiné příčiny, třeba jako u jedné 13leté dívky.

Jaké zkušenosti máte s nakupováním v malých obchodech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články