„Lituji, že jsem svého manžela nepodvedla,“ píše čtenářka. Lhal jí totiž o své plodnosti, a tak nikdy neotěhotněla

Až po smrti manžela vyplynulo na povrch, co stojí za životními nezdary. Dnes neví, jak se s pravdou vyrovnat a odpustit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Životní osudy dokáží být někdy opravdu rozmanité a ještě zajímavější než ty filmové. Co když žijete celý život s člověkem, který k vám nebyl vždy upřímný? Potom to zjistíte až po jeho smrti a není cesty zpět. Nemáte ten lživý fakt jak změnit ani si nemůžete s dotyčným promluvit. Dostáváte se do velmi nepříjemného rozpoložení. To je příběh čtenářky Alžběty, která se vyrovnává se smrtí manžela.

Láska a útěcha

Čtenářce Alžbětě, která nám do redakce poslala svůj příběh, je nyní padesát. Je ovdovělá a bezdětná. Její bezdětnost ji trápí nejvíce. Sama je jedináčkem. Odmala byla jejím snem velká a početná rodina. Toto přání se bohužel nesplnilo. Manžela poznala ještě ve školních letech. Když se poznali, tak byla právě po vážném rozchodu. U něj našla potřebnou lásku, útěchu a pochopení. Jak to tak bývá, vzali se.

Začali žít ve společné domácnosti a chtěli založit rodinu. Roky plynuly a Alžběta stále nemohla otěhotnět. Obrátila se na odborníky. Lékaři provedli vyšetření u obou manželů. U žádného z nich však nebyl objeven žádný problém, který by souvisel s neplodností. Bylo jim řečeno, že i zdánlivě zdravá žena může mít problémy s početím. Irena si tyto nesnáze neustále vyčítala.

Zákeřná orchitida

Na ulici záviděla všem ženám, které měly děti, těhotenské bříško nebo kočárek. Po náhlé smrti manžela se dostala k rozhovoru se švagrovou. Ta jí prozradila informaci, která vše najednou osvětlila. Když byl zesnulý manžel mladý, tak dostal zánět varlat, odborně orchitidu. Jedním z vedlejších důsledků tohoto onemocnění je také neplodnost. Vše začalo dávat smysl.

Bezdětná žena iZdroj fotografie: Depositphotos

Za celé ty roky se nikdo nepozastavoval nad tím, že pár stále nemá děti. Sám Alžbětin manžel věděl, že nemůže mít děti. Vědomě tuto informaci své ženě nesdělil, aby si soužití s ním nerozmyslela. Za roky manželství měla hned několik možností, jak si dítě pořídit přirozenou cestou s někým jiným. Pokaždé však byla příliš slušná, aby se něčeho takového jako lži dopustila.

Jaké máte pocity ohledně zamlčení takové informace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články