Pacientovi zachránilo život 15 plechovek piva. Lékaři mu je podali proto, aby z jeho těla dostali metanol

Pančovaná kořalka, kterou muž vypil, obsahovala nebezpečný metanol. Jeho působení na lidský organismus je zdrcující. Může přivodit křeče, slepotu, selhání orgánů i smrt.

Pacient na JIP i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V konzumaci piva na osobu je Česko světovým lídrem. Kvašený alkoholický nápoj hořké chuti, který se vyrábí z obilného sladu, vody, chmele a pivovarských kvasinek má tisíciletou historii. Je oblíbený, chutný, dokáže povzbudit náladu, ale může také zachránit lidský život. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil muž, kterého přivezli do nemocnice s těžkou otravou alkoholem. K jeho léčbě lékaři nestandardně použili právě úplně obyčejné pivo v plechovce.

Pacient dostal 15 plechovek piva

Když záchranka dopravila osmačtyřicetiletého Nguyena Van Nhata do nemocnice ve vietnamském městě, jeho stav byl velmi vážný. Vypil velké množství pančované pálenky a přivodil si akutní otravu alkoholem. Byl v bezvědomí. Hladina metanolu v jeho krvi byla 1119 krát vyšší, než je limit. Takové množství může způsobit trávicí potíže, poruchy vidění, křeče a selhání orgánů. Metanol je zrádný. Stačí jen 15 mililitrů a lidé riskují slepotu, smrt po požití 30 až 240 mililitrů.

Lékaři ve vietnamské nemocnici se rozhodli pro originální, ale účinnou léčbu, aby pacienta zachránili. Použili k tomu úplně obyčejné pivo. Postupně do pacienta vpravili neuvěřitelných 15 plechovek o objemu 0,33 litru. Nejprve mu přímo do žaludku vstříkli obsah tří, což je zhruba litr piva, aby zpomalili zpracovávání smrtelného metanolu v játrech. Následujících 12 plechovek Nhat dostával v hodinových rozestupech, aby se podařilo odstranit škodlivé toxiny z jeho krve.

Lékaři vyzráli nad otravou trikem

Neortodoxní postup slavil úspěch. Po podání poslední plechovky piva se Nhat probral z bezvědomí. K jeho vyléčení lékaři použili neobvyklý trik. Pančovaná kořalka, která pacientovi způsobila otravu, obsahovala jedovatý metanol, který vzniká při nesprávné destilaci alkoholu. Když se ji játra snaží odbourat, přemění se na formaldehyd a kyselinu mravenčí. Ty mohou poškodit nervové buňky a přivodit oslepnutí nebo smrt. Běžný alkohol obsahuje etanol, který játra odbourávají jako první.

Infuze iZdroj fotografie: Depositphotos

Aby lékaři zastavili přeměnu metanolu v těle Nhata zaměstnali játra tím, že je donutili přednostně odbourávat etanol, který obsahovalo pivo. „Přestože je člověk v bezvědomí nebo přestal pít, žaludek a střeva nadále uvolňují alkohol do krevního oběhu a po určitou dobu hladina alkoholu v těle stále stoupá,“ vysvětluje šéf oddělení intenzivní péče nemocnice Le Van Lam. Metanol pacient postupně vylučoval dýcháním a močením. Po třech týdnech se Nhat plně zotavil a byl propuštěn z nemocnice.

Co říkáte na využití piva při léčbě otravy alkoholem?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články