Lékaři jim dávali 1 den života, holčičky ale ukázaly, jak moc stojí o to žít. Siamským dvojčatům je dnes už 6 let

Nastávající rodiče byli hodně vyděšení, když se během těhotenství ukázalo, že jsou jejich malé dcery srostlé. Dokonce uvažovali o potratu, který jim doporučovali lékaři.

Dvě mladé dívky dvojčata i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Péče o potomky je pro všechny rodiče nesmírně obtížným úkolem. Ještě těžší to ale mají ti, jejichž děti se narodí prostě jiné a už od začátku svého života se musejí potýkat s nějakým závažným handicapem. Stejně jako holčičky Callie a Carter. Narodily se totiž jako siamská dvojčata. Mají společnou pánev, nohy i některé orgány. Přestože jim lékaři bezprostředně po narození dávali jen jeden den života, dívkám brzy bude už sedm let.

Lékaři jim nedávali šanci na přežití

Když se ukázalo, že Chelsea Torresová z amerického města Blackfoot ve státě Idaho čeká siamská dvojčata, jejichž naděje na život bude mizivá, lékaři jí navrhli těhotenství přerušit. Zlomená matka se ale nakonec rozhodla, že navzdory vrozené vadě chce svoje děti donosit. „Na úplném začátku jsme si mysleli, že potrat bude nejlepší řešení. Mysleli jsme si, že zemřou, jakmile přijdou na svět, ale pak jsme se rozhodli držet svého instinktu a jsme za to moc rádi,“ svěřila se matka dvojčat deníku Daily Mail.

Holčičky Callie a Carter se narodily v únoru 2017. Od hrudní kosti až dolů jsou spojené. Mají dvě hlavy, jen dvě dolní končetiny, oddělená srdce a žaludky, ale sdílejí játra, střevní trakt a močový měchýř. Bezprostředně po porodu lékaři dávali dvojčatům pouhý jeden den na přežití. Malé bojovnice se ale nedaly. Klíčových prvních čtyřiadvacet hodin po porodu se u nich neobjevily zásadní problémy, byly stabilizované a nad očekávání dobře se jim dařilo.

Separační operaci rodiče odmítají

Rodiče svíraly obavy, ale věřili, že to jejich holčičky zvládnou. Po pěti týdnech je z nemocnice propustili domů. Později jim lékaři nabídli operaci, při níž by dcery od sebe oddělili, podobně jako dívky, o kterých DámskýDeník už psal. Ze strachu z komplikací však rodiče se zákrokem nesouhlasili. Stejný postoj zaujali, když separační operaci nedávno lékaři znovu navrhli s tím, že jsou schopni ji provést bez většího rizika. Zákrok by zahrnoval oddělení tenkého střeva, ledvin, reprodukčních orgánů a ponechání jedné nohy každé z dívek.

So many words I could say about you guys. 🖤 This day 6 years ago, I drove myself to the hospital with the expectations I…

Zveřejnil(a) Beating the Odds with Callie and Carter dne Pondělí 30. ledna 2023

Podle rodičů je však několikahodinová operace riskantní. „Naše dcery nemají žádné zdravotní problémy, nechceme je vystavovat nebezpečné operaci. Lékaři navíc doporučují, aby se dělala před čtvrtým rokem věku, protože si nebudou pamatovat bolest,“ řekla matka šestiletých dvojčat portálu Today s tím, že Callie ani Carter nikdy neprojevily touhu být odděleny. Pokud to holčičky budou chtít v budoucnu udělat, rodiče je podpoří.

Matka schovávala dvojčata v kočárku

Příspěvky ze života srostlých dívek jejich matka pravidelně zveřejňuje na sociálních sítích. Chce zvýšit povědomí o tom, že lidé prostě jsou rozdílní a neměli by se za to stydět. Sama kdysi své malé dcery před zraky udivených kolemjdoucích schovávala v kočárku pod dekou. „Když byly miminky, bylo to těžké. Lidé na ně zírali a fotili si je. Nakonec jsem někomu rozbila telefon. Bylo jednodušší je schovat,“ vysvětlila třicetiletá matka dvojčat.

Callie a Carter bude brzy sedm let a žijí jako ostatní děti. Donedávna neuměly chodit, ale i to se změnilo. Pomohly i fyzioterapie, které holčičky absolvují. Invalidní vozík používají čím dál méně. Rodiče jsou na svoje dcery, které nemají od začátku života na růžích ustláno, obrovsky pyšní. Obzvlášť, když nedávno podle serveru New York Post zdolaly důležitý milník, kterým byl nástup do základní školy. Holčičkám se tam daří. Pochlubily se, že mají mezi spolužáky spoustu kamarádů a ve škole se jim moc líbí.

https://youtu.be/PrVZ_4oAb4E?si=fwDkPgDToLGYNsQS

Co říkáte příběhu siamských dvojčat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články