Křest dítěte je důležitou událostí pro mnoho náboženských rodin. Lékaři se k němu však v současné době vyjadřují spíše negativně.
Většina náboženských rodin bere své dítě krátce po porodu do kostela, kde jej nechává tradičně pokřtít. Ačkoli jde o velmi důležitou událost a symbol očištění od prvotního hříchu, lékaři se k celé skutečnosti staví spíše negativně. Redakce webu Dámský Deník zjistila, že podle odborníků to může být nebezpečné pro zdraví dětí i život samotný.
Nebezpečné metody při křtu dítěte
Křest je jednou z nejdůležitějších událostí v životě náboženských rodin. Jeho forma v mnoha případech bývá zcela v pořádku, tedy pokud kněz pouze lije dítěti vodu na hlavu a pronáší při tom slova svátosti. Na některých místech je však celý proces trochu kontroverznější, a to zejména v sousedním Polsku. V některých kostelech tam nemluvňata doslova topí.
„V několika katolických farnostech v Polsku se objevila móda křtu trojnásobným utopením dítěte! Je to neuvěřitelně hloupá a nebezpečná praxe, která může vést ke smrti dítěte. Bohužel k takovým případům již dochází v několika evropských zemích,“ uvedlo tamní Centrum pro monitorování rasistického a xenofobního chování.
Podle lékařů může dojít k tragické nehodě
Institut uvedl pro příklad tragickou událost, ke které došlo v Rumunsku. Tehdy v roce 2021 zemřel kvůli ponoření do vody během křtu šestitýdenní chlapeček, když se mu zastavilo srdce v důsledku nadýchání se tekutiny. Lékaři proto nyní začínají tuto formu křtu odsuzovat a volají církve, aby volily bezpečnější způsob křtění, kdy se dítěti polévá vodou jen hlavička.
Lékaři podle serveru Parenting uvádějí, že i když mají malé děti reflex zadržovat dech pod vodou, v praxi stačí nekontrolovaný nádech a může dojít k jejich udušení. Riziko představuje rovněž svlékání kojence v chladném, často nevytápěném kostele. V důsledku totiž může dojít k jeho nachlazení a následné infekci, což představuje další zdravotní problémy.