Lékaři je 103 let, a přesto stále pracuje s plným nasazením. „Nechci opustit své pacienty,“ říká

Ačkoli se mnozí těší do důchodu a počítají roky, týdny a dny, jsou i jedinci, kteří svou práci natolik milují, že s ní nemíní skoncovat ani navzdory opravdu vysokému věku.

Starý muž s hůlkou i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Být lékařem je poslání. Rozhodně se nejedná o povolání, které je vhodné pro každého. Vyžaduje notnou dávku inteligence, empatie, porozumění, schopnost rozhodovat se sám a hlavně nést za svá rozhodnutí odpovědnost. A někteří svou oddanost prokazují i v době, kdy by si dávno mohli užívat zcela zaslouženého důchodu. Příkladem je Christian Chenay, lékař z Francie, který letos oslavuje neuvěřitelných 103 let.

Obdivuhodné oddání pacientům

Tento pán je mladý duchem, což je nesmírně důležité. Přestože standardní důchodový věk ve Francii je v současnosti 62 let pro obě pohlaví, jak uvádí web ČSSZ, Christian Chenay má stále bystrou mysl a odmítá své pacienty opustit. Oblast Marne Valley, kde ordinuje, je poměrně řídce osídlená a lékařských sil je zde i v dnešní době nedostatek.

I to je jeden z důvodů, proč své ovečky Christian opečovává. V současnosti poskytuje primárně konzultace na dálku a věnuje se sociální činnosti, jako je navštěvování a ošetřování pacientů místního domova důchodců. Tuto činnost nepozastavil ani v době, kdy svět sužovala epidemie koronaviru, a to i přesto, že sám patřil do nejrizikovější věkové skupiny, píše web iRozhlas.

Věk je jenom číslo?

„Já bych asi důvěru v tak starého lékaře neměl,“ napsal pan Petr N. z Klatov. Přestože věk opravdu nemusí nic znamenat a je-li mysl bystrá, není důvod s prací skončit. Tělesná schránka ovšem nemůže sloužit na věky. Pan Chenay je nicméně jedinečná osobnost. Jeho kariéra trvá již dlouhých 78 let, a jak sám uvedl, rozhodně nemá v plánu ji ukončovat. Za svůj počin také dostal ocenění od místní Lékařské asociace.

Lékaři jsou také jenom lidé a mohou se ve své diagnóze zmýlit bez ohledu na věk. O tom, že žena podstoupila chemoterapii, která byla zcela zbytečná, DámskýDeník psal již dříve.

Jak starý je váš ošetřující lékař?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články